Turizme ‘Varlık Fonu’ tehdidi

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla satışa çıkarılan Türkiye Varlık Fonu’na 2017 yılında aktarılan Antalya kent merkezi ile Aksu, Beldibi, Kemer, Çamyuva, Kiriş, Manavgat Çolaklı, Ilıca, Sorgun ve Lara-Kemerağzı’nda bulunan 700 bin 910 metrekare büyüklüğündeki araziler üzerinde bulunan turistik tesislerin yer alındığı Hazine arazilerin durumu belirsizliğini koruyor.

Turizme ‘Varlık Fonu’ tehdidi

Turizme ‘Varlık Fonu’ tehdidi

Türkiye Varlık Fonu’nun satışa çıkarılması turizm sektörüne soğuk duş oldu.. 6 Şubat 2017 günü Türkiye Varlık Fonu’na devredilen Hazine arazileri üzerinde bulunan otellerin sahip ve yöneticilerini sıkıntılı günler bekliyor.  Türkiye Varlık Fonu tarafından satışa çıkarılan arazilerin daha önce turistik tesis kurmaları için kendilerine tahsis edilen turizm yatırımcıları satış kararından sonra gelişmeleri kaygı ile izlemeye başladılar.

Türkiye Varlık Fonu’na  ilk aşamada BOTAŞ, Ziraat Bankası, PTT, Türksat, TPAO, Eti Maden ve Çay İşletmeleri’nin yüzde 100’ü Türk Hava Yolları’nın (THY) yüzde 49,12’si, Halkbank’ın yüzde 51,11’i, Türk Telekom’un 6,68’i, BIST’in yüzde 73.6’sı, Savunma Sanayii Destekleme Fonu’nda 3 milyar TL, çoğu Antalya’da bulunan 46 taşınmaz ve Milli Piyango başta olmak üzere Şans Oyunları ve Türkiye Jokey Kulübü TVF’ye devredilmişti.

ANTALYA DAN FONA DEVREDİLEN ARAZİLER

Hükümetin Türkiye Varlık Fonu’na (TVK) devrettiği yaklaşık 2 milyon metrekare büyüklüğündeki 46 Hazine taşınmazının çoğu 49 yıllığına turizm tesisi yapılması için özel sektöre kiralanan Antalya, Aydın, İzmir, Muğla ve Isparta’daki araziler oluşturdu. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre söz konusu araziler tapuda arsa, tarla, tabakhane, zeytin ağaçları olan tarla, fundalık olarak görülüyor. Söz konusu arazilerde yer alan Antalya’nın ünlü dört ve beş yıldızlı otelleri ve tatil köyleri şöyle; Konyaaltı’nda Rixos, Özkaymak Falez; Lara-Kundu bölgesinde Limak Lara, Fame, Royal, Concorde Delphin, Liberty, Royal Wings; Kemer’de Simena-Sun, Queen Park, Labada, Fantasia, Grand Miramor, Limak Limra, Arma Leo; Manavgat’ta Alba Royal, Miramare Beach, Sunwing Resort, Defne Garden, Cesars Resort.(Görkem DELLAL)

 


Yorum Yap