Ahşap tozunda bir ömür !..

Hayatını özel çocuklara adadığını söyleyen Haşim Usta, “Ücretsiz eğitim veriyorum. Elimden geldiğince özel çocuklarla ilgileniyorum. Stajyerlerim de özel çocuklar. Bütün çocukların en azından bir uçurtma yapıp bunun ne demek olduğunu bilmesi gerekiyor” dedi.

Ahşap tozunda bir ömür !..

Ahşap tozunda bir ömür !..

Antalyalıların 'Haşim Usta' olarak tanıdığı Bağ- Kur emeklisi Haşim Süzme,  ilkokul öğretmeninin trampet bagetlerini onarmasını istemesiyle ahşabın hayatına girdiğini söyledi.

Çocukken de uçurtma ve ahşaptan oyuncaklar yapmaya çalıştığını söyleyen Haşim usta, şimdilerde hayatını çocukların el becerilerini geliştirmeye yönelik projeler ve oyuncaklar yaparak sürdürdüğünü söyledi.  Şimdi ki oyuncakların el becerisini geliştirmediğini aktaran Haşim Usta, “Oyuncaklar daha modern. İnkar edersek yalan söylemiş oluruz. Ama şimdiki oyuncaklarla çocukların el becerisi gelişmiyor. Çocuk, oyuncaklarda hazıra konuyor. Ben okullara gidiyorum önce ayakkabı nasıl bağlanır onları öğretiyorum. Çocuk ayakkabısı bağlayamıyor” diyerek, ilk başta çocuğun el becerisinin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.
STAJYERLERİM DE ÖZEL ÇOCUKLAR
Hayatını özel çocuklara adadığını söyleyen Haşim Usta, “Ücretsiz eğitim veriyorum. Çağrılan her okula gidiyorum. Elimden geldiğince özel çocuklarla ilgileniyorum. Stajyerlerim de özel çocuklar. Eşim ve ben emekliyiz. Onların parasıyla öğrencilere yardım ediyoruz. Pek fazla paranın peşinde değilim. Bütün çocukların en azından bir uçurtma yapıp bunun ne demek olduğunu bilmesi gerekiyor” dedi.

Haşim Usta, “Artık oyuncaklar ev içerisinde oynamaya göre yapılıyor. Mesela topaklarda kabara yok sağı solu delmesin diye. Diğer oyuncaklarda gürültü yapan evi kirleten oyuncaklar yapılmıyor. Çocukların sokağa çıkması lazım ama işte ülke olarak korktuk” diyerek oyuncakların eve göre şekillendiğini söyledi.
SİYASETE YAKIN OLMAYAN PROJELER DESTEK GÖRMÜYOR

Haşim usta farkındalık yaratmak istenilen projelerin daha fazla destek görmesi gerektiğini vurgularken “Böyle projelerde siyasete yakın olmak lazım. Siyasete yakın olmayan hiç kimse bir şey yapamıyor. Hizmet götürmek çok zor.  Mesela doğu illerine gittiğim zaman bir sürü yer geziyorum. Niye bedava yapıyorsun diye soruyorlar. Yani öyle bir sistem haline gelinmiş ki bedava yapandan bile şüpheleniyorlar.  Altında ne var diye arıyorlar.  Seçimler bir olsun bakalım da. Belediyeler daha fazla ilgilenebilir” dedi.

KOLTUK MÜDÜRLERİ AYIKLANMALI
Yerel seçimlerle ilgili açıklamalarda bulanan Haşim Usta cümlelere yer verdi:

“Belediye başkanları güzelliğinden ya da çirkinliğinden oy almaz. Belediyede bulunana müdürlerin iyi çalışmasından oy alır. Belediyelerimizde Bir koltuk müdürleri var bir de sahaya çıkan müdürler var. Eğer sahaya çıkan müdürü çok fazla olan belediye muhakkak seçimi kazanır. Engellilere hizmette başkan kendisi hizmet etmiyor. Başkan sahadaysa kazanmama şansı yok. Koltuk müdürü belediyelerden ayıklanmalıdır. Sahada ve halkın yanında olanlar desteklenmelidir.”

20-21 Nisan’da a uçurtma festivali yapacaklarını hatırlatan Haşim Usta etkinliğe Antalyalıları beklediğini söyledi. Dilara AÇİKYİLDİZ

    


Yorum Yap