Köpekten virüs kaptı

Köpeklerin bağırsak sisteminden insanlara geçerek karaciğere yerleşen 3 kitle tespit edilen Seher Birincitoka (6), Memorial Antalya Hastanesi'nde yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

Köpekten virüs kaptı

Köpekten virüs kaptı

Isparta'da oturan Seher Birincitoka'nın göğüs bölgesinin ortasında 3 ay şişlik oluştu ve giderek büyümeye başladı. Yapılan tetkiklerinde, Seher Birincitoka'nın karaciğerinin yüzde 70'ini kapsayan, en büyüğü 15 cm toplamda 3 köpek kisti olduğu tespit edildi. Kistlerin, köpeklerin bağırsak sisteminden insanlara geçen, karaciğere yerleşerek sürekli büyüdüğü, 10 santimetreyi geçtikten sonra da patlama riski olan türler olduğu belirlendi. Isparta'da yapılamayan işlem için aile, Memorial Antalya Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümü'nden Doç. Dr. R. Aykut Aktaş'a başvurdu. Karaciğer korunarak yapılan girişimsel işlemle kitlelerden kurtulan Seher Birincitoka, sağlığına ve okul arkadaşlarına kavuştu.

Doç. Dr. R. Aykut Aktaş, yaptığı açıklamada, Birincitoka'nın karaciğerinin yüzde 70'ini kapsayan, en büyüğü 15 cm toplamda 3 köpek kisti olduğunu belirlediklerini söyledi. Açık cerrahi yapılsaydı karaciğerin yarısından fazlasının alınması gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Aktaş, "Ayrıca kistler mikroskobik parazitler tarafından oluştuğu için ameliyat esnasında yine iç organlara herhangi bir damlama durumunda ileride tekrarlama riski de mümkün olacaktı" dedi.(DHA)

 

 

 

-

 


Yorum Yap