‘Çocuklar da Kadınlar da susmayacak ‘

İstanbul'un Küçükçekmece İlçesi’nde beş yaşındaki kız çocuğunun cinsel istismara uğraması sonrasında kadın örgütleri başta olmak üzere binlerce kişi “yaşanan istismar olayına karşı ses oluyoruz” başlığıyla eylem kararı aldı.

‘Çocuklar da  Kadınlar da  susmayacak ‘

‘Çocuklar da Kadınlar da susmayacak ‘

Akdeniz Gerçek Gazetesine açıklamalarda bulunan Antalya Nar Kadın Dayanışması, istismarı ve istismarcıları aklamaya çalışanlara karşı kadınların sessiz kalmayacaklarını açıkladı. Antalya Nar Kadın Dayanışması, “Yaşam alanlarımızda kendimizi güvende hissetmiyoruz. ‘Her şeyin bir kanunu var’ diyenler çocuk istismarını protesto eden kız kardeşlerimize gözaltı uygulamakta ancak ‘bir kereden bir şey olmaz, çocuğun rızası vardı’ şeklinde ifadeleriyle Ensar zihniyetini savunanları da meşrulaştırmaya çalışmaktadırlar” şeklinde açıklamada bulundu.

KARANLIĞI AYDINLATACAĞIZ
Cinsel taciz ve çocuk istismarını cezasız bırakılmasının toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştiği vurgulanan açıklamada, “Ensar’ı koruyanlara, istismarı aklama yasasını meclise taşımaya çalışanlara, istismarcı imamı aklamaya çalışanlara karşı Nar Kadın Dayanışması olarak her yerde karanlığı aydınlatacak, mücadelemizi büyüyeceğiz. Cinsel taciz ve çocuk istismarını cezasız bırakmak şiddetin ve cinsel istismarın failleridir. Biz kadınlar sizin her türlü gerici ve cinsiyetçi söylemlerinize karşı şiddete, çocuk istismarına, cinsel tacize karşı mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadeleri yer aldı. 
EYLEME ÇAĞRI
Polis, Küçükçekmece’de yaşanan bu istismarı olayına karşı harekete geçerek, protesto eden yurttaşlara biber gazıyla müdahale etti. “Çocuklar da kadınlar da susmayacak “ diyen Antalya Kadın Platformu, 26 Nisan Cuma günü saat 18:30’da Attalos Heykeli önüne kadın katılımlı eylem düzenleyeceklerini duyurdu.
AKP
REDDETTMİŞTİ!
İstanbul, 5 yaşındaki çocuğa yönelik cinsel istismar ve kadın yolcuya cinsel saldırıda bulunulmasıyla gündeme gelse de İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu kurulması yönündeki teklif, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Dilara AÇİKYİLDİZ


Yorum Yap