Kadınlar: 'Devlet yükümlülükleri yerine getirmelidir'

İstanbul Küçükçekmece'de 5 yaşındaki bir kız çocuğunun cinsel istismara maruz bırakıldığının ortaya çıkmasından sonra Antalya Kadın Platformu çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, "“Buradan bir kere daha söylemiş olalım; tek bir çocuğun daha istismara uğramasına tahammülümüz yok. Devlet üzerine düşen yükümlülükleri derhal yerine getirmelidir. Şiddetiniz karşısında çocuklar da kadınlar da susmayacaklar” dedi.

Kadınlar: 'Devlet yükümlülükleri yerine getirmelidir'

Kadınlar: 'Devlet yükümlülükleri yerine getirmelidir'

'DEVLETİN BİRİNCİL GÖREVİ'
Attalos Heykeli önünde bir araya gelen platform üyeleri, yaşanan istismara ellerindeki dövizlerle tepki gösterdi. Antalya Kadın Platformu adına açıklama yapan Yasemin Aydemir, “Çocuğa yönelik cinsel istismar erkek egemen sistemin ortaya çıkardığı ve meşrulaştırdığı bir şiddet türüdür. Çocuğa yönelik cinsel şiddet, çocuğun üzerinde kurulan iktidar ve gücün kötüye kullanımının bir sonucudur. Bu nedenle, çocuğa yönelik cinsel şiddet konusu sadece faillerin cezalandırılması ile çözülemez. Çocukla ilgili suç-ceza yaklaşımını dengeli kılmanın yanı sıra önleme ve koruma felsefesini merkezine alan, hak temelli ve bütüncül bir çocuk koruma politikası hayata geçirilmelidir.  Çünkü çocuğun üstün yararını sağlamak devletin birincil görevidir” ifadelerine yer verdi.  

YASAL DÜZENLEMELER YAPILMALI
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından hazırlanan “23 Nisan 2019 Çocuk Hak İhlalleri Raporu”na göre, 2018’de 217 çocuk cinsel saldırıya maruz kaldığını, 26 çocuk öldürüldüğünü, 124 çocuk işçi yaşamını yitirdiğini hatırlatan Yasemin Aydemir, "Cezaların yeniden belirlenmesi ve kurumsal mekanizmaların oluşturulması konusunda uluslararası sözleşmeler ve iyi uygulama örnekleri oluşturan ülkelerin deneyimleri göz önüne alınmalıdır. Cinsel istismar suçuna maruz bırakılan çocukları korumak için, içinde bulundukları duruma uygun sosyo-psikolojik yardım ve destek mekanizmaları oluşturulmalıdır. İstanbul Sözleşmesi’nde yer alan Tecavüz Kriz Merkezleri, Cinsel Şiddet Başvuru Merkezleri modelini geliştirmeli ve hayata geçirilmelidir. Cinsel dokunulmazlığa karşı suçların toplumsal ve hukuki meşruiyet zeminini oluşturan çocuk yaşta ve zorla evlendirmeleri önleyecek ve tüm sorumlular hakkında caydırıcı cezalar getirecek yasal düzenlemeler yapılmalıdır" dedi.
Dilara AÇİKYİLDİZYorum Yap