Antalya festivaline kavuşuyor

AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in iki yıl önce kaldırdığı ‘Antalya Altın Portakal Ulusal Film Yarışması’nı CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek tekrar düzenliyor. Başkan Böcek, 31 Mart yerel seçimlerinin kampanya döneminde Altın Portakal Film Festivali’nin özüne döneceğini açıklamıştı.

Antalya festivaline kavuşuyor

Antalya festivaline kavuşuyor

Türkiye’nin en önemli kültür etkinliklerinden olan ve her yıl Antalya’da düzenlenen Altın Portakal’da Ulusal Yarışma kategorisi iki yıl önce AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından kaldırılmıştı. Sinemaseverler bu değişime yoğun bir şekilde tepki göstermiş, ancak karardan geri adım atılmamıştı. Ulusal film yarışmasının kaldırılmasına tepki gösteren sinema bileşenleri Ulusal Film Yarışması’nı sembolik olarak İstanbul’da düzenlemişlerdi.  Festivali düzenleyen Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden ANSET’in yeni yönetiminin oluşmasından sonra düğmeye basılması bekleniyor. CHP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 2 yıllık değişimin sona ereceğini ve Altın Portakal Film Festivali’nin özüne döneceğini açıklamıştı.  Böcek, “Kültür sanat anlamında yapılması gereken ne varsa yapacağız. Antalyamızı yansıtan değerler varlığını sürdürecek. 2 yıldır adı değişen Altın Portakal da özüne dönecek” demişti.

SİNEMACILARDAN TEPKİ YAĞDI

Antalya Uluslararası Film Festivali, iki yıl öncesine kadar iki kategoride düzenleniyordu. 
'Ulusal Yarışma'da Türk filmleri, 'Uluslararası Yarışma'da ise bir Türk filminin de bulunduğu yabancı filmler yer alıyordu.  İki yıl önce AKP’li Başkan Menderes Türel yönetimindeki festival komitesi, 'Ulusal Yarışma'yı kaldırarak Antalya Uluslararası Film Festivali'ni tek kategoride düzenlemeye karar verdi. Yarışmada 2 Türk filmi ve yabancı filmlerin yarışmaya başladı.   'Ulusal Yarışma'nın kaldırılması, Türk sinema sektörünün tepkisini çekti.  'Ulusal Yarışma'nın kaldırılmasıyla Türk filmlerinin görmezlikten gelindiğini savunan 21 sinema meslek kuruluşu, Antalya Uluslararası Film Festivali'ni protesto ederek İstanbul'da alternatif 'Ulusal Yarışma' düzenledi. 31 Mart'taki Mahalli İdareler Seçimleri sonucunda Antalya Büyükşehir Belediye başkanının değişmesiyle Antalya Uluslararası Film Festivali'nde de değişiklik yapılarak 'Ulusal Yarışma' geri getirildi.  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in seçim öncesindeki vaatlerinden biri Antalya Uluslararası Film Festivali'nde 'Ulusal Yarışma'nın tekrar olacağı yönündeydi. Böcek, başkan seçildikten sonra 'Türk sinemasını, Yeşilçam'ı onlarla sevdik, unutmadık, unutturmayacağız' diyerek 'Ulusal Yarışma'nın tekrar gerçekleştirilmeye başlanacağını söyledi.(Haber Merkezi)

 


Yorum Yap