Özer kanunsuz atamayı sordu

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, yaklaşık 10 ay önce atanan Tarım ve Orman Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı’nın kamuda en az 5 yıllık hizmet şartını taşımadığı iddiasını Meclis’e taşıdı. Bakan Pakdemirli’ye bir önerge veren Özer, “Atamaya göz yumulmasının nedeni nedir?” diye sordu.

Özer kanunsuz  atamayı sordu

Özer kanunsuz atamayı sordu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Aydın Özer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla 19 Ağustos 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan kararname kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na atanan Ecmel Ercan’ın bu atama için kanuni yeterliliği olmadığı iddiası Meclis gündemine taşındı. Özer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye bir soru önergesi vererek, kamuda atamaları düzenleyen 3 Nolu Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde ‘kamuda en az 5 yıllık hizmeti bulunmak’ şartına dikkat çekti ve Ecmel Ercan hakkındaki iddiayı dile getirdi.

SPK SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU İDDİASI

Ecmal Ercan’ın kanuni yeterliliği olmadığı halde Tarım ve Orman Bakanlığı’na atanmış olmasının yanı sıra Sermaye Piyasası Kurulu SPK tarafından da hakkında suç duyurusunda bulunulduğu iddiası dile getirildi. Suç duyurusuna neden olarak ise Ercan’ın Bakanlar Medya şirketinde Yönetim Kurulu Başkan vekilliği yaptığı dönemde şirketin zarara uğratılması eylemine yardımcı olmak, şirket stok ve makinelerinin şirket bünyesinden çıkartılarak şirketin zarara uğratılması, gerçeğe aykırı finansal tablo düzenlemesi suçlarının gösterildiği belirtildi. Söz konusu iddiaların yer aldığı haber, Tarımdan Haber isimli internet sitesinde yayınlandı. Konuyla ilgili Ercan’ın konuşmadığı, bürokratların Bakanın bilgisi olmadan bir açıklamada bulunma hakkı bulunmadığını gerekçe göstererek, sorulara yanıt vermediği kaydedildi. Haber Merkezi

 


Yorum Yap