Çetin'den yöresel ürün ticaretine tepki

ATSO Başkanı Davut Çetin, kent merkezinde yöresel ürünlerin ticaretinin yapıldığı çadırlara tepki gösterdi. Çetin, “Bir kentte isteyen istediği yer ve şekilde ticaret yapamaz. Ticaret böyle olacaksa bizim üyemiz neden işyeri kirası ödüyor, o da çadır kursun. Madem öyle bütün meydanları, kaldırımları işporta ticarete çevirelim, kira, vergi olmasın, ürün denetimi olmasın" dedi.

Çetin'den yöresel ürün ticaretine tepki

Çetin'den yöresel ürün ticaretine tepki

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) mayıs ayı olağan toplantısı ATSO Meclis Başkanı Süleyman Özer başkanlığında ATSO Başkanı Davut Çetin ve meclis üyelerinin katılımıyla ATSO Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Davut Çetin, 5 ay önceki toplantıyı hatırlatarak o dönemde geçerli ekonomik durumun hala aynı olduğunu söyledi. Türkiye ekonomisinin ciddi boyutlara geldiğini ifade eden Çetin, “1990 yılında dünyada 19'uncu sıradaydı, sonra 17, hatta 16'ncı sıraya geldik. Bu yıl 20'nci sıraya geriledik. Piyasalarda 31 Mart yerel seçimi sonrasında bir düzelme hareketi görmüş ve dipten dönüş başladı diye umutlanmıştık. Fakat iyileşme kısa sürdü, özellikle İstanbul seçimi sonrasında, ekonomi yönünü yeniden aşağı döndürdü" dedi.

Çetin, tüketici güveni endeksinin nisan ayında 63 seviyelerine çıktığını, ancak İstanbul Büyükşehir seçimi tartışmasının bu tabloyu yeniden bozduğunu ve tüketici güveninin 55.3 seviyelerine gerilediğini kaydetti.

ANTALYA'YI TURİZM KURTARIYOR

Sanayi üretiminin mart ayında ümit verdiğini ancak yeniden yavaşlamaya geçtiğini ifade eden Çetin, “Sanayi üretiminin bir göstergesi de elektrik tüketimidir. Türkiye'de sanayi elektrik tüketiminde şubat ayında düşüş yüzde 9.5 olmuştur. Ticarethanelerde bile elektrik tüketimi düşmüştür. Antalya'ya baktığımızda elektrik tüketiminin en fazla arttığı illerden biriyiz. Sanayi elektriğinde yüzde 3 artış görüyoruz, ancak bu artış küçük imalat firmaları kaynaklı. Organize Sanayi Bölgesi elektrik tüketimi dört ayda yüzde 11 azalmıştır, nisan ayında azalma yüzde 12 düzeyindedir" diye konuştu.

Antalya ekonomisinde de gidişatın iyi olmadığını ancak turizmle nefes alınabildiğini kaydeden Başkan Çetin, “Turizmde yüzde 35 artış var. Almanya pazarı yavaşlamıştı, yeniden toparlandı. Dolayısıyla Antalya olarak Türkiye genelinden daha iyi olmayı ümit ediyoruz" dedi.

MAHALLE İÇİNDE AVM MODELİ

Ticaretle ilgili komitelerde alışveriş merkezlerinin (AVM) kiralarının yüksekliğinden yakınmalar olduğunu ifade eden Başkan Çetin, Antalya'da cadde ticareti kalmadığı için ticaretin AVM'lere sıkıştığını söyledi. Büyük AVM'lerin tekel haline geldiğini de ifade eden Başkan Çetin, mahalle içinde butik AVM'ler fikrinin ele alınması gerektiğini söyledi.

YÖRESEL ÜRÜNLER TİCARETİNE TEPKİ

Önceki ATSO meclislerinde de defalarca gündem olan çadırlarda yöresel ürün satışı adı altında ticaret yapılması konusu mayıs ayı meclisinde de gündem oldu. Başkan Davut Çetin, üyelerden sık sık bu konuda şikayet aldıklarını belirterek, son şikayetin Lara bölgesinden geldiğini anlattı. Kentte herkesin istediği her yerde ticaret yapamayacağını vurgulayan Başkan Davut Çetin, “Bir kentte isteyen istediği yer ve şekilde ticaret yapamaz. Ticaret böyle olacaksa bizim üyemiz neden işyeri kirası ödüyor, o da çadır kursun. Madem öyle bütün meydanları, kaldırımları işporta ticarete çevirelim, kira, vergi olmasın, ürün denetimi olmasın. Belediyelerimizden ve İl müdürlüklerinden rica ediyoruz; Antalya'da ticaret kurallı olmalıdır ve herkes bu kurallara uymalıdır" dedi. DHA


Yorum Yap