‘Kulak çınlaması hastalık habercisi olabilir’

Uzun süren kulak çınlamasının dikkate alınması gerektiğini söyleyen Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’nden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Halit Çetin Önol, “Bu şikâyet bazen yüksek tansiyon, tiroit hastalıkları, nörolojik ve sistemik hastalıkların belirtisi olabilir” dedi.

   ‘Kulak çınlaması hastalık habercisi olabilir’

‘Kulak çınlaması hastalık habercisi olabilir’

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’nden verilen bilgiye göre Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Halit Çetin Önol, kulak çınlamasıyla ilgili olarak şu çarpıcı bilgileri verdi. “Genelde orta ve ileri yaşlarda olsa da her yaş grubunu etkileyebilen kulak çınlaması özellikle erken tanı ve tedaviyle çözüme kavuşturulabilen bir şikâyettir. Kulakta zil çalması, böcek ötmesi, kalp atışı, deniz ya da çağlayan sesi gibi tanımlanabilir. Durumdan şikâyetçi olan hastadan başkası bu sesi duymaz. Normal kulak çınlaması bir haftadan ve beş dakikadan az sürebilir. Bu oldukça yaygın ve normaldir. Bu şikâyet bazen yüksek tansiyon, tiroit hastalıkları, nörolojik ve sistemik bazı hastalıkların bulgusu olsa da çoğunlukla kulak kaynaklıdır ve bir KBB tarafından ilk muayene ve tetkikleri yapılmalıdır

 

HAYATI KABUSA ÇEVİRİYOR

 

Kulak çınlaması yani tıptaki adıyla tinnitus, bazen kulak kiri gibi basit dış kulak yolu problemleri, bazen orta kulak ve kemikçik problemleri, çoğu kere de iç kulakta, sesi algıladığımız bölgede bulunan tüylü hücrelerin hasar görmesi sonucu iç kulağın ses üretmesi ve beynimizce algılanması sonucu gelişir. Ani ve şiddetli gürültüye maruz kalmış, ya da uzun süreli sürekli gürültüye maruz kalmış kişilerde beraberinde işitme azlığı ile birlikte çınlama görülebilmektedir. Demir eksikliği anemisi ve vitamin B12 eksikliği de çınlamayı tetikleyebilir. Çınlama özellikle ilk başladığı dönemlerde daha belirgin olmak üzere hastalarda iletişim ve algılama sorunlarına, kaygı ve depresif bozukluklara neden olabilmektedir. Sinirlilik ve baş ağrısı yapabilmektedir”(Haber Merkezi)  

 

 

 


Yorum Yap