Şimdi hangi cemaat soruları çalacak ?

Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, Milli Eğitim Bakanlığı’nı bilimin en temel ilkelerine aykırı bir şekilde eğitimi itibarsızlaştırması sonucu çocukların geleceğiyle oynandığını iddia etti. Eğitim Sen Başkanı Kadir Öztürk ise şimdiye kadar birçok sınavda şaibe çıktığını belirterek, “Geçmişte soruları FETÖ çalıyordu. Şimdi hangi cemaat soruları çalacak belli değil” dedi.

Şimdi hangi cemaat  soruları çalacak ?

Şimdi hangi cemaat soruları çalacak ?

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim iş) Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar ve Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, 15-16 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesinde Akdeniz GERÇEK’e konuştu. Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, liseye ve üniversiteye giriş sınav sisteminin belirsizliklerle dolu olduğunu vurgulayarak, ”Liseye giriş ve Üniversite sınavlarıyla ilgili onlarca değişiklikler ve belirsizlikler, liselerde temel ders olan matematik dersinin etkisizleştirilmesi, öğrencileri eleme adına zorlaştıran anlayış, ders kitapları ya da müfredatla sık sık oynamalar eğitim sistemimizi alt üst etmektedir” dedi. 

SAĞLIKLI BİREYLER YETİŞTİREMEYİZ

Iltar, iktidar eliyle sık sık yapılan değişiklikler sonucu çocukların çalınan geleceklerinin hesabının er geç sorulacağını aktardı. Son sisteme dair ise hükümetin hayali olan özel okuldan başka bir şeye hizmet etmediğinin altını çizdi. Iltar, “Çocuk ve gençlerimizin, geleceğimizin siyasi iktidarın yarattığı enkazın altında yok olmaması için acil adımlar atılması zorunluluğunu bir kez daha belirtiyor, Çocuklarımızın öğrenmeye değil, sınavlara koşullandırıldığı, öğretmenlerin düşük ücretle, esnek ve güvencesiz çalışmaya zorlandığı, siyasal kadrolaşmanın sınır tanımadığı, okullardan bilim ve sanatın kapı dışarı edildiği, matematiğin tartışmaya açıldığı, dini referans alan uygulamaların arttığı bir eğitim sistemiyle sağlıklı bireylerin yetiştirilmesi mümkün değildir” dedi.
ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİ ALT ÜST

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk ise ezberci sınav sistemini başından beri eleştirdiklerini hatırlatarak, “12-13 yıllık eğitimlerini üç buçuk saate göre değerlendiriliyor. Bu zaman aralığında öğrencimiz heyecanlı olabilir hasta olabilir. Eğitim sistemi ezbere dayalı olduğu için çocuklarda ezbere dayalı bir sistemle sınava giriyor. Sonuçta bu çocuğun yeteneğini kültürünü 12 yıllık birikimiyle ölçmüyor aslında. Ezberlediği yerleri sınavda aklına geldikçe çözüyor. Çocukların psikolojisi alt üst oluyor” dedi.
EĞİTİM GERİCİ ZİHNİYETE DAYALI
Her öğrencinin bir grafiği tutulan ve yeteneğine ve bilgi birikimine göre bir sistem oluşturulması gerektiğini söyleyen Öztürk, “Bu şekilde olmaması gerekiyor ama bizde de tam tersi oluyor. Bizde zaten eğitimin içi boşaltıldığı için şuan gerici zihniyete dayalı bir eğitim veriliyor” ifadelerine yer verdi.
Öztürk, her yeni gelen Milli Eğitim Bakanı’nın farklı sistemler uygulamaya başladığına dikkat çekerek şöyle devam etti: “En son gelen bakanı da özellikle ucuz işçi ve özelleştirmeyi hızlandırması için getirdiler. Meslek liseleri TOBB’a satılıyor. Turizm Fettah Tamince’ye peşkeş çekiliyor. Bu tür şeyleri hızlandırsın diye getirilen bir bakan var karşımızda.”  
ŞİMDİ KİM ÇALACAK?

Eğitimin içinin boşaltıldığını ve sistemin tamamen yanlış olduğunu vurgulayan Öztürk, “Şimdiye kadar bu sınavlarda birçok şaibe çıktı. Geçmişte FETÖ soruları çalıyordu. Hükümet kendisi söyledi. Şimdi hangi cemaat soruları çalacak hangisi soruları önceden görecek belli değil. Ensar vakfı mı olur bilemiyoruz. Sonuçta bu şekilde yaşıyoruz” diye konuştu.  Dilara AÇİKYİLDİZ

 


Yorum Yap