“Her Yürüyüşümüz Onur Yürüyüşü”

Biz Cinsel Yönelim Ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ahmet Çevik, “Antalya’da biz bize herkesi bekliyoruz etkinliklerimize’ temasıyla gerçekleştirilecek onur yürüyüşünün turizm ve kültür kenti olan Antalya için önem taşıdığını vurguladı.

“Her Yürüyüşümüz  Onur Yürüyüşü”

“Her Yürüyüşümüz Onur Yürüyüşü”

Biz Cinsel Yönelim Ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ahmet Çevik, 3. Onur Haftası etkinliklerinin açıklanmasının ardından Akdeniz Gerçek’e özel açıklamalarda bulundu. Çevik, derneğin 8 Mart 2019 Dünya Kadınlar Günü’nde kurulduğunu ve 15 yıllık bir birikim sonucu kurumsallaştığını belirterek, “2017 yılından itibaren tüzel kişilik kazandığı tarihe kadar topluluk olarak LGBTİ+ hak ve özgürlükleri için mücadele etti. Antalya yerelinde 2013 -2014 yılları arasında üniversite topluluğu şeklinde Antalya Pembe Caretta İnisiyatifi olarak hak mücadelesi yarışında yerini aldı. 2005’li yıllar da ise Antalya Gökkuşağı Topluluğu olarak LGBTİ hak ve özgürlükleri için Antalya’da LGBTİ hareketinin temellerini oluşturdu” dedi.

‘BARONUN TUTUMU DEĞİŞTİ’

Çevik, Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde bile Antalya Barosu’nda 2017 -2018 tarihlerinde 1’inci ve 2’nci Onur Haftalarını kutladıklarını hatırlatarak, “Baronun tutumunun değişmesi ve LGBTİ+ komisyonu kurmaması üzerine artık etkinliklerimizi dost kuruluşlarla gerçekleştiriyoruz” ifadelerine yer verdi. Çevik, ‘Antalya da biz bize herkesi bekliyoruz etkinliklerimize’ temasıyla gerçekleştirilecek onur yürüyüşünün turizm ve kültür kenti olan Antalya için önem taşıdığını vurguladı.
NEFRETE KARŞI AŞKI SAVUNUYORUZ
BİZ Derneği gibi LGBTİ+ hak mücadelesi veren toplulukların ortak metninde ise, “Yaşamımıza, bedenimize, emeğimize, hazlarımıza, fikirlerimize yönelen her türlü saldırıya karşı bir araya geliyoruz. Nefrete karşı aşkı, şiddete karşı dayanışmayı savunuyoruz. Bizi dolaplara kapamak isteyenlere inat açılıyor, sıkıştırıldığımız yerlerden tüm kente ve hatta tüm ülkeye yayılıyoruz”  ifadeleri yer aldı. 
NE OLMUŞTU?  
Bekir Kumbul döneminde Bergama Kralı Attalos'un heykelinin dikilmek istenmesine

tepki gösterilmişti. Bir kesim tarafından gösterilen tepkinin sebebi;  Attalos’un eşcinsel olduğu için Antalya’yı temsil edemeyeceğiydi. Biz Cinsel Yönelim Ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği’nin düzenlediği Onur Yürüyüşü’nün Attalos Heykeli’nde son bulması ise kralın eşcinsel olduğu için heykeline karşı çıkanlara bir cevap olarak nitelendiriliyor.

ANTALYA ONUR HAFTASI ETKİNLİKLERİ PROGRAMI
15 Haziran: Çağdaş Gazeteciler Derneği'nde  (13:30-14:00) -Kadına ve LGBTİ+ Bireylere Yönelik Şiddet Gülser Kayır sunumuyla.
(14:20-14:50) -Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği'nden Gurbet Kabadayı sunumuyla.
(15:00-17:00) -Film gösterimi "Milk" Ömer Kaplan moderatorlüğünde.
16 Haziran  
(17.00- 17.15) Onur Yürüyüşü
Güzergâh: Kapalıyol Halk Bankası - Attalos Heykeli - Basın açıklaması.Yorum Yap