‘Akıllar Adımlar’ dünyada ilk kez Antalya’da uygulandı

ANSİAD’ın toplantısında konuşan Fraport TAV Antalya Airport Operasyon ve Güvenlik Direktörü Ilgaz Arnaz, “Hareket yeteneği kısıtlı yolcularımız için ‘Akıllı Adımlar’ uygulaması ile de görme ve işitme engelliler için ayrı ve özel bir mobil uygulama sunan dünyadaki ilk havalimanı olduk” dedi.

‘Akıllar Adımlar’ dünyada  ilk kez Antalya’da uygulandı

‘Akıllar Adımlar’ dünyada ilk kez Antalya’da uygulandı

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı başkanlığında gerçekleştirilen ANSİAD 4. Kahvaltılı Toplantısı’nın konuğu Fraport TAV Antalya Airport Genel Müdürü Deniz Varol, Fraport TAV Antalya Airport Genel Müdürü Bilgihan Yılmaz, Fraport TAV Antalya Airport Operasyon ve Güvenlik Direktörü Ilgaz Arnaz oldu. ‘Antalya Havalimanı’nın konuşulduğu toplantıya ANSİAD üyesi iş insanları katıldı. Kahvaltının açılış konuşmasını gerçekleştiren ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, “Havalimanları şehrin önemli lokasyonlarından biri, biz servis edilen hizmetlerle değerlendiriyoruz bu merkezleri fakat arkada çok büyük bir operasyon var. Yatırımlar, kapasiteler, dinamikler gibi birçok konu söz konusu. Bu anlamda bilgilenmek istedik, kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

 

YOLCU ARTIŞINDA YÜZDE 21.1

ANSİAD Basın Ofisi’’nden verilen bilgiye göre, Fraport TAV Antalya Airport Operasyon ve Güvenlik Direktörü Ilgaz Arnaz, “2018 yılı boyunca Antalya Havalimanı Yolcu Sayısı Gelişimi Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) Trafik Raporu’na göre yüzde 21.1 bir artışla yolcu sayısını en fazla arttıran havalimanı Antalya oldu. Grup 1 kategorisi 25 milyonun üzerinde yolcuya himzet veren havalimanları kategorisidir” diye konuştu. Bu konuyu önemsediklerini kaydeden Arnaz, “Listede yer alan Avrupa havalimanlarının tamamı 12 ay boyunca yolcu trafiği yaşayan havalimanlarıdır. Antalya burada 31.7 milyon gibi bir rakamla 14. sırada yer aldı. Bu trafiğin yüzde 85’i sadece 6 ayda gerçekleşti ve 12 ay trafiğimiz olsaydı matematiksel olarak 1. sırada yer alabiliriz” dedi. 

6 AYDA YÜZDE 36 BÜYÜME

Antalya Havlimanı hakkında genel bilgiler veren Fraport TAV Antalya Airport Operasyon ve Güvenlik Direktörü Ilgaz Arnaz, “Antalya’nın 1999 yılında 4.9 milyon, 2018 yılında 31.6 milyona varan hava trafiği söz konusu. Çok büyük bir sıçramadan bahsediyoruz yıllık ortalamada 10.4 büyümüş. 2014-2015 yıllarında yüksek bir sezon söz konusuyken 2016 yılında Rus uçağının düşmesinin yarattığı olumsuz etkiyi görebiliriz fakat 2017 yılında ciddi bir toparlanma var. Geçmiş yirmi yıllık süreçte en kritik yolcu azalışı 2016 yılında yaşanmış” diye konuştu. Arnaz, yolcu sayısı gelişiminde Rus yolcuların birinci sırada olduğunu, Almanların onları takip ettiğini dile getirdi.

 

 ‘AKILLI ADIMLAR’ UYGULAMASI İLE DÜNYADA İLK

Antalya Havlimanı’nda kapasite çalışmaları hakkında bilgiler veren Arnaz, “Yolcu bekleme ve geçiş sürelerini azaltmak amacıyla sezon öncesi inşaa edilen platform ile gate kapı pasaport kontrol ve güvenlik alanını genişlettik. Pasaport ve x-ray yerleşimi pasaport bankoları önde olacak şekilde yeniden düzenledik” dedi. Mobil uygulamarın yeniden dizayn edildiğini kaydeden Arnaz, “Antalya Airport Mobile ile bina içi navigasyon hizmetini Türkiye’de bir ilk olarak hayata geçirdik. Hareket yeteneği kısıtlı yolcularımız için ‘Akıllı Adımlar’ uygulaması ile de görme ve işitme engelliler için ayrı ve özel bir mobil uygulama sunan dünyadaki ilk havalimanı olduk” diye konuştu. (Haber Merkezi)

 

 


Yorum Yap