Organ nakli mucizedir

Dünyaca ünlü organ nakli uzmanı Prof. Dr. Alper Demirbaş, ‘Organ nakli sadece bir ameliyat değildir, organ nakli mucizedir, mucizelere inanın’ dedi. Ünü Türkiye sınırlarını aşan Antalyalı organ nakli uzmanı Prof. Dr. Alper Demirbaş, son 10 yılda 5 bin böbrek nakli ile kırılması çok güç olan bir rekora imza attı.. Daha önce görev yaptığı Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde bin 384 organ nakli gerçekleştiren Alper Demirbaş, Medical Park Antalya Hastanesi’nde kolay kolay kırılamayacak olan rekorunu 6 bin 384 ‘e çıkardı..

   Organ nakli mucizedir

Organ nakli mucizedir

Dünyaca ünlü organ nakli uzmanı Medical Park Antalya Organ Nakli Merkezi  Başkanı Prof.Dr Alper Demirbaş ve ekibi, son 10 yılda 5 bin böbrek nakline ulaşarak ile kırılması güç bir rekora imza attı.  Demirbaş, daha önce 2000-2008 yılları arasında görev yaptığı Akdeniz Üniversitesi 1384 kişiye organ nakli yaparak, rekorunu 6 bin 384'e çıkardı.

MUCİZELERE İNANIN

Türkiye’de organ bağışının çok yetersiz olduğunu vurgulayan Demirbaş, organ nakli için çağrıda bulundu. “Organ nakli sadece bir ameliyat değildir” diyen Prof. Dr. Demirbaş,  sosyal medya paylaşımında şunları söyledi : “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de organ naklinde ilk sorun organ bağışlarının azlığı. Bunun sonucu olarak her yıl, her yaştan binlerce kişi hayatını kaybediyor. Organ nakli sadece bir ameliyat değildir. Kronik organ hastalıkları sadece hastayı değil ailesini ve çevresini de ilgilendirir, yaşam düzenlerini altüst eder. Verici; ister canlı, ister kadavra olsun, tıp dışında işin içine hukuk, etik, felsefe, sosyoloji, ekonomi, eğitim yani tümüyle hayat girer. Bu nedenle ülkemizde organ nakli ve bağışı sorununun çözümü için tüm bu alanların dikkate alınması ve bu alanlara ilişkin de çalışılması gerekir. Her zaman şunu söylüyorum. 'Mucizelere inanın,Organ nakli mucizedir"

 “HER 10 KİŞİDEN 1’İ BÖBREK HASTASI”

Demirbaş, “Her 10 kişiden 1’i böbrek hastası. Kronik böbrek yetmezliği böbrek işlevlerinin ilerleyici şekilde, geriye dönüşü olmaksızın kaybedildiği yaygın görülen bir hastalıktır. Bu hastalık tüm organ ve sistemleri etkiler; yaşamı tehdit eder. Önemli ölçüde iş gücü ve yaşam kalitesi kaybına neden olur. Sıklığı, kompleks tedavileri ve yüksek ekonomik giderleri nedeniyle ülkemiz için ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Ülkemizde 60 bin kronik böbrek yetmezliği yaşayan hasta var ve her yıl 8-10 bin yeni hasta diyalize başlıyor” dedi(Haber Merkezi) .

 


Yorum Yap