Tek gündem işsizlik

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, vatandaşın gündeminin işsizlik ve enflasyon nedeniyle artan geçim sıkıntısı olduğunu belirterek, “AKP iktidarının yıllardır süregelen yanlış ekonomi politikalarının sonucunda yaşanan ekonomik krizin faturasını halk ödüyor” dedi.

Tek gündem işsizlik

Tek gündem işsizlik


Vatandaşın gündemi işsizlik ve enflasyon nedeniyle artan geçim sıkıntısı olduğunu söyleyen CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, mevsim etkilerinden arındırılmış işsiz sayısının 4 milyon 487 bine ulaştığını belirtti. Yazılı bir açıklama yapan Zeybek, “Ekonomik krizde işlerini kaybeden vatandaşlarımız, iş bulamayan gençlerimizin sorunları gittiğimiz her yerde, konuştuğumuz her vatandaşımızın ana gündemi. AKP iktidarının yıllardır süregelen yanlış ekonomi politikalarının sonucunda yaşanan ekonomik krizin faturasını halk ödüyor” dedi.

 

ÜRETİM YERİNE, İSRAF EKONOMİSİ

            AKP’nin yanlış ekonomi politikasının sonucu her gün yeni zamların yaşandığını belirten CHP’li Zeybek “Elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar, bu zamlara bağlı olarak maliyet artışlarının yaşanması nedeniyle zaten alım gücü düşen vatandaşlarımız daha da zor bir sürece girmektedir. Asgari ücretle çalışan ve emekli vatandaşlarımız ay sonunu getirememekte olduklarını belirtiyor, ancak siyasi iktidar bu acı gerçeği görmek yerine israf ekonomisine devam ediyor” şeklinde konuştu.

724 BİN VATANDAŞ İCRALIK OLDU

Yeni fabrikaların açılması, yerli üretimin teşvik edilmesi bu sayede istihdam sağlanması gerektiğine vurgu yapan Zeybek “Antalya ve Türkiye kamuoyunun gündemi ekonomik krizin etkilerinin biran önce bertaraf edilmesi ancak AKP iktidarı üretimi teşvik etmek yerine, tüketimi teşvik etmekte, halkın tüketime harcayacak parası kalmadı, sadece 2019 yılının ilk beş ayında 724 bin vatandaşımız kredilerini ödeyemediği için icralık oldu.”

Ekonomik gelişme için kamu harcamalarının kontrollü ve şeffaf olması, siyasi iktidarın vatandaşların vergilerini harcarken hesap verebilir olması gerektiğini vurgulayan CHP’li Zeybek, “Hesap verebilir ve şeffaf bir yönetim anlayışı olmadan ekonomik kalkınmanın sağlanması imkansız, demokrasinin içselleştirilmesi ve hukuk sistemine güvenin yüksek olması ekonomi için itici güç olacaktır ancak AKP iktidarı yasaklar, yolsuzluk ve yoksullukla mücadele edeceği vaadiyle geldiği iktidara, 17 yılın sonunda yasaklarla, yoksullukla ve yolsuzlukla anılır olmuştur” dedi.  (Haber Merkezi)          


Yorum Yap