Bu treni kaçırmayın

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Atılgan Sert, konut kredisi faizlerinde yapılan indirimin ardından vatandaşlar konut alımlarına yöneldiğini vurgulayarak, “ Bu treni kaçırmayın. Ev almanın tam zamanı, durgun olan gayrimenkul sektöründe böylelikle hareketli günler yaşanacaktır” dedi..

   Bu treni kaçırmayın

Bu treni kaçırmayın


Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Atılgan Sert, Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı ardından, kamu bankaları başta olmak üzere birçok bankadan konut kredisi faiz oranlarında çok ciddi bir indirim yapılıp, en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.99 seviyesi olarak açıklandı. Ziraat Bankası 500 bin liraya kadar olan 180 ay vadeli konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,99'a düşürdüğünü açıkladı. Bu haber Müteahhitler ve yatırımcılar tarafından yerinde ve olumlu karşılandı” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Başkan Sert, şu görüşlere yer verdi : “Yüksek konut faizlerinden dolayı vatandaşlar uzun bir süredir konut alımı gerçekleştiremiyordu. Konut faizlerinde yapılan indirimin ardından vatandaşlar konut alımlarına yöneldi ve son zamanlarda durgun olan gayrimenkul sektörü de böylelikle hareketli günler  yaşanacaktır.” Diye konuştu. 250 alt sektörün umudu olan ve etkileşim içinde olduğu gayrimenkul sektörünün,  faiz indirimi ile yine gözleri üzerine toplamıştır”

İNŞAAT SEKTÖRÜ İLKLERİ YAŞADI

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Atılgan Sert, “İlk defa kamu bankaları konutta vadeyi 180 aya çıkarmıştır. Daha önce böyle bir uygulama yapılmamıştı. Konut faizleri yüzde 1.51 seviyesinden 0.99 seviyesine indi bu ciddi bir indirimdir. 120 aydan fazla vade ile çekilemeyen konut kredileri, bu kez 180 aya kadar çıkarıldı. Bu da faiz indirimi kadar piyasada kabul gördü. Bu çabalar, ekonomiyi canlandırmak adına çok önemli bir fırsattır. Hem ev sahibi olmak isteyenler açısından, hem emlak sektörü açısından he de tüm piyasanın geneli açısından fırsat olarak görülen bu çabalar, ilk günden olumlu sinyallerini verdi. İlk alanlar her zaman kazançlı olacaktır” dedi..

BU TRENİ KAÇIRMAYIN

Sert, açıklamasının son bölümünde şu ifadelere yer verdi : “Bu uygulama ve konut kredisi faiz oranlarını birleştirince bu fırsatı kaçırmamak gerekir. Malzeme ve işçilik girdisin yüzde 50 arttığı ve döviz karşısında güç kaybının yaşandığı 3 yılın ardından birçok istihdam kapısı kapanma noktasına gelmişti. Sektörümüz de uzun süredir maliyetine ve hatta zararına satışlar yapılmakta idi. Faiz oranlarında indirimin ardından, kısa süre içerisinde daire fiyatlarında artış görmek mümkündür. Ayriyeten şimdi daire alacak vatandaşlar çok alternatifle karşılaşacak ve daha ekonomik daire bulabilecektir o yüzden daire alacak vatandaşların  ellerini çabuk tutmaları gerekmektedir”(Haber Merkezi)

 

 


Yorum Yap