Restorasyona kılıf ‘Bira şişeleri’

Restorasyonu 12.2 milyon Lira bedelle Bekiroğlu firmasına verilen Kesik Minare’de tartışmalar bitmiyor. Camiye çevrilmek üzere külahı takılan Kesik Minare restorasyonu eleştirilerine sosyal medyadan gönderme yapan Antalya Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Coşar, camiden Kesik Minare’ye geçişi sıraladı ve sıralamayı ‘bira şişesiyle’ noktaladı.

Restorasyona kılıf    ‘Bira şişeleri’

Restorasyona kılıf ‘Bira şişeleri’

 Antalya Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Coşar, “Resmi evraklarda Şehzade Korkut Camisi'nden Kesik Minare'ye hazin geçiş!” başlığı altında kronolojik bir paylaşım yaptı. Sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda en dikkat çekici şeyse ‘1948’den 1996’a kadar verilen kronolojinin “1996 çevresinde yemek artıkları, bira şişeleri...” diye bitmesi oldu.

Antalya Kaleiçi’nde Kesik Minare olarak simgeleşen yapının, kamuoyunun oluru ve ‘müze olsun’ talebi dikkate alınmaksızın cami olarak restore edilip açılmasının yankıları sürerken, Bölge Müdürü Coşar, Antalya Müftüsü Osman Artan’ın cami, din ve ezan karşıtlarının tepkisini destekler nitelikte bir paylaşım yaptı. Coşar, paylaşımında alanda bira şişeleri bulunduğunu yazdı.

 COŞAR’IN İLGİNÇ PAYLAŞIMI

Kamuoyunda restorasyonla camiye çevrilen Kesik Minare için ‘yerli ve yabancı turistin göz bebeği konumundaki Kaleiçi’nde içkili mekanları engellemeye dönük’ bir operasyon yorumu yapılırken, Coşar’ın paylaşımında bira vurgusu dikkat çekti. İşte o paylaşım;

“‪Resmi evraklarda Şehzade Korkut Camisi'nden Kesik Minare'ye hazin geçiş!

1948 taşlarının çalındığı

1950 yer yer yıkıldığı, kubbelerinin çöktüğü

1966 çok harap ve çöplük

1967 quite deplorable Prof Cyril Mange

1983 İçerisinin tuvalet haline geldiği

1983 tuvalet ve çöplük olduğu

1984 çöplük haline geldiği

1985 Çevrede kurulan semt pazarının çöplerinin buraya döküldüğü

1996 yabani otlar kaplamış, moloz taş öbekleri var

1996 çöplük haline geldiği

1996 çevresinde yemek artıkları, bira şişeleri...”

 

Songül BAŞKAYA 


Yorum Yap