Sabrımız tükeniyor

Türk-İş Antalya İl Temsilcisi Cemil Ünal, tıkanma noktasına gelen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin işçi camiasında büyük bir rahatsızlık yarattığını kaydetti. Ünal, “Tabandan gelen çok güçlü bir tepki var. İşçi çok rahatsız ve huzursuz. İşçinin bu isyanı artık daha fazla görmezden gelinemez” dedi.

Sabrımız tükeniyor

Sabrımız tükeniyor

Türk-İş Antalya İl Temsilcisi Cemil Ünal, AKP Hükümeti ile devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanma noktasına girmesinin işçi camiasında büyük bir hayal kırıklığı yarattığı açıkladı. Akdeniz GERÇEK’e konuşan Ünal, işçini artık sabrının tükendiğini belirterek, “Çok zor şartlarda çalışan işçi arkadaşım, sadece hakkını istiyor. Enflasyonun altında ezilmek istemiyor. İyi niyetle sürdürdüğümüz görüşmelerde beklediğimiz karşılığı ne yazık ki bulamadık. Açlık ve yoksulluk sınırının rakamları belli. Bizim istediklerimiz çok afaki bir rakam değil. Biz bunun altında kalamayız. Esas sabrın tartıştığı yer zaten burası. Bu yüzden kimse bizim sabrımızı sınamaya kalkmasın. Onun için genel başkanımız ve konfederasyon başkanımız yaptıkları açıklamalarda ciddi anlamda serzenişte bulunmuşlar ve işçinin sabrının tükendiği beyan etmişlerdir. Dolayısıyla işçinin isyanının AKP Hükümeti tarafından artık duyulmasının zamanının geldi. Zira sabrımız tükendi” dedi.

İŞÇİ ÇOK HUZURSUZ

İşçinin çok rahatsız, huzursuz ve adeta isyanda olduğunu altını çizen Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hükümet ile yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bütün süreçler tamamlandı. Bundan sonra iş artık Yüksek Hakem Kurulu’nda. Oradan çıkan sonuç bağlayıcı olacak. Ancak biz ayın 19’unda 30 bin kamu çalışanının ilk etapta sözleşmesini bitirmek istiyoruz. Çünkü tabandan gelen çok güçlü bir tepki var. İşçi çok rahatsız, huzursuz ve adeta isyanda. Sıkıntılı sesler çıkarıyor. Bizler bunu görmezden gelemeyiz. Dolayısıyla Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da yaptığı açıklamada bunu dile getirdi. Artık bizim için bıçak kemiğe dayanmıştır ve bu son uyarıdır. Ancak şunun altını çizmek istiyorum, ben Türk-İş olarak bu süreçten daha da güçlü çıkacağımıza inanıyorum.”

Ünal, 2 Nisan tarihinde Kanun Hükmünde Kararnameyle ile kadro alan 80 bine yakın çalışanın

toplu hak sözleşme hakkının acilen verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Kubilay ELDEMİRCİ

 

 

 

 


Yorum Yap