“Kendilerini cümle aleme güldürüyorlar”

Tüm Yerel Sen Antalya Şube Başkanı Ünal Şahin, Memur-Sen’in AKP Hükümetiyle yapmış olduğu sözde toplu sözleşme görüşmelerini çadır tiyatrosuna benzetti. Şahin, “Adeta, ‘körler sağırlar birbirini ağırlar’ misali kendilerini cümle aleme güldürüyorlar” dedi.

“Kendilerini cümle  aleme güldürüyorlar”

“Kendilerini cümle aleme güldürüyorlar”

Tüm Yerel Yönetim Çalışanları Sendikası (Tüm Yerel Sen) Antalya Şube Başkanı Ünal Şahin, AKP Hükümetinin memur ve memur emeklilerine yönelik toplu sözleşme görüşmeleri için “Körler, sağırlar birbirini ağırlar” benzetmesinde bulundu.

ORAN ENDİŞE VERİCİ

Her iki yılda bir yapılan toplu sözleşme görüşmelerinin en çok üyeye sahip sendika olan Memur-Sen ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında başladığını hatırlatan Şahin, “Ancak görüşmeler ne çalışanı ne de kamuoyunu tatmin etmekten çok uzak. Bu görüşmelerin masa kenarında KESK ve Kamusen gibi iki gözlemci sendika var. Yapılan görüşmeler ve hükümet tarafından teklif edilen zam oranları gerçekten endişe verici. Ülke gerçeklerini hepimiz biliyoruz. Seçim meydanlarından verilmiş vaatler var, üstelik çalışanların üzerinde vergi adaletsizliği bunun yanında emeklilere verilmiş bayram ikramiyeleri kamu çalışanlarına niye verilmiyor? 3600 ek gösterge tüm kamu çalışanlarına niye verilmiyor?” dedi.

ADETA “ÇADIR TİYATROSU”

Toplu sözleşme görüşmeleri için sert ifadelere kullanan Şahin, “Memur-Sen’in yapmış olduğu sözde toplu sözleşme görüşmelerini biz konfederasyon buna bağlı olan Tüm Yerel Sen olarak bunu bir çadır tiyatrosunu benzetiyoruz. Adeta, ‘körler sağırlar birbirini ağırlar’ misali kendilerini cümle aleme güldürüyorlar. Bu insanların işiyle aşıyla dalga geçmekten başka bir şey değil. Halbuki durum çok net. Hepimiz sokakta, pazarda, markette alışverişimizi yapıyoruz. Bizim bir yıl önceki aldığımız ile bugün ki arasında dağlar kadar fark var. Bir yıllık enflasyon onların kurguladığı gibi düşük değil” diye konuştu.

BU ZİHNİYET ÇALIŞANI EZİYOR

Bu zihniyet devam etiği sürece kamu çalışanının ezilmeye devam edeceği vurgusunu da yapan Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim de konfederasyon olarak yaptığımız gerçekçi bir enflasyon var. Enflasyon oranı doğru kriterlerle hesaplanmıyor. Bugün dar gelirli ya da herhangi bir devlet memurunun cebini tenis topunun ya da kar lastiğinin ilgilendirdiğini düşünmüyorum. Enflasyon hesabı asıl ekmek, yeti, peynir, çay ve şeker gibi ürünler üzerinden yapılmalıdır. Daha yeni çaya, doğal gaza ve akaryakıta zam geldi. Enflasyon yüzde 16 diyorlar ama bunlara bir günde yüzde 15 zam geldi. Bu nasıl hesaplamadır? Dolayısıyla bu zihniyetle kamu çalışanı enflasyon karşısında eziliyor ve ezilmeye de devam edecektir. Bizim toplum olarak kendi haklarımıza sahip çıkacak sendikayı iyi seçmemiz gerekiyor. Pazarlık masasına gidecek insanları yetkilendirirken dikkat etmemiz lazım. Bu kişiler çatır çatır pazarlık yapan sendikalardan seçilmelidir.” Kubilay ELDEMİRCİ

 

 


Yorum Yap