TÜRGEV ve ENSAR’a ne zaman sıra gelecek?

Antalyalılar, AKP’li Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel döneminde TÜRGEV’e bedelsiz tahsis edilen Kepez -Gülveren Mahallesi’ndeki 300 kişilik kız öğrenci yurdu, Muratpaşa-Altındağ Mahallesi’ndeki 48 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu ile ENSAR Vakfı’na bedelsiz 10 yıllığına tahsis edilen İsmet İnönü Kent Meydanı’ndaki 5 işyerinin tahsislerinin sonlandırılarak, kamu yararına ne zaman değerlendirileceğini merak ediyor.

TÜRGEV ve ENSAR’a ne zaman sıra gelecek?

TÜRGEV ve ENSAR’a ne zaman sıra gelecek?

TÜRGEV, YURT FİYATLARINI İKİYE KATLADI

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’nın (TÜRGEV) AKP’li yönetimden ücretsiz tahsisle aldığı Gülveren Mahallesi’ndeki  yurdun adını Yeni eğitim-öğretim yılı için de  Antalya Fatma Aliye Hanım Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu olarak değiştirirken, CHP döneminde 200 ila 350 lira olan yurt ücretlerine zam yaparak tek kişilik odalar için 650, kalabalık odalar için 600 lira ücret alıyor. CHP’li Muratpaşa Belediyesi’nin öğrenci yurtlarında ise tek kişilik odalar için 350, çoklu odalar için ise 300 lira ücret alınıyor.

MECLİS’TE VİCDAN TARTIŞMASI

Büyükşehir Meclisi’nin 2018 Kasım toplantısında Adnan Menderes Bulvarı’nda üst geçidinin altındaki büfe, 10 yıl süreyle ilk yılı 120 lira olmak üzere kira karşılığında İlim Yayma Cemiyeti’ne AKP ve MHP gruplarının oylarıyla tahsis edildi. CHP Grubu’nun ‘vicdanınız rahat mı ?” eleştirilerine dönemin Belediye Başkanı Türel’in, “İlim Yayma Cemiyeti, sizin vicdanınızı rahatsız edebilir, ama bizim vicdanımızı rahatlatan hem de kamu yarına dernek statüsünde olduğu için böyle kararda bulunduk” yanıtı gürültü koparmıştı.

 

 

----------------------

Antalya kamuoyu, AKP’li Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel döneminde  bedelsiz olarak TÜRGEV’e Haziran 2014’te Kepez -Gülveren Mahallesi’ndeki 300 kişilik kız öğrenci yurdu,  Eylül 2015’te Muratpaşa-Altındağ Mahallesi’ndeki 48 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu ile ENSAR Vakfı’na bedelsiz 10 yıllığına tahsis edilen İsmet İnönü Kent Meydanı’ndaki 5 işyerinin tahsislerinin  sonlandırılarak kamu yararına ne zaman değerlendirileceğini merak ediyor.

CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU AÇMIŞTI

AKP’li eski Başkan Menderes Türel döneminde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açılışını yaptığı Kepez’in Gülveren Mahallesi’nde bulunan 300 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu Türkiye Eğitim ve Gençliğe Hizmet Vakfı'na (TÜRGEV) ücretsiz olarak tahsis edilmişti. AKP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan ve kızı Esra Albayrak'ın yönetim kurulunda yer aldığı TÜRGEV arasında imzalanan protokolden bir yurt daha çıktı. 3 sayfa ve 18 madde olarak düzenlenen protokole ile Altındağ Mahallesi'nde belediyeye ait lojmanların yeniden düzenlenmesiyle oluşturulan 48 öğrenci kapasiteli yurdu da TÜRGEV'e tahsis etmişti. TÜRGEV'le imzalanan protokolle gerçekleştirilen tahsisin dayanakları 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu'nun 'Yetişkinler, yaşlılar, engelliler, kadınlar, gençler ve çocuklara yönelik her türlü sosyal ve kültürel hizmetleri yürütmek, geliştirmek ve bu amaçla sosyal tesisler kurmak, meslek ve beceri kazandırma kursları açmak, işletmek veya işlettirmek, bu hizmetleri yürütürken sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapmak' şeklinde düzenlenen 7'nci maddesine dayandırılmıştı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN BÜYÜK KIYAK

AKP’li Türel döneminde yapılan protokolle Büyükşehir Belediyesi, ortak hizmet projesi kapsamında, gayrimenkuller ve mevcut demirbaşların sosyal ve kültürel hizmetlerde kullanılması karşılığında hiçbir ücret talep etmeyecek. Belediye tahsisi yapılan tüm yurtlarda bulunan demirbaşları TÜRGEV'in sosyal ve kültürel hizmetlerinde vakfa kullandırmakla yükümlü olacak. Yurtlarda elektrik, su, doğalgaz ve benzeri giderleri TÜRGEV üstlenirken, ayrıca sözleşme süresi içinde taşınmazlarda yaptığı hiçbir masrafı ve mutat onarım bedellerini belediyeden talep etmeyecek. Büyükşehir Belediyesi, protokolle TÜRGEV'e tahsis edilen yurtlarda yüzde 20 oranında kontenjan sahibi de oldu.

TÜRGEV, YURT FİYATLARINI İKİYE KATLADI

TÜRGEV’in AKP’li yönetimden ücretsiz tahsisle aldığı Gülveren Mahallesi’ndeki yurdun adını yeni eğitim-öğretim yılı içinde Antalya Fatma Aliye Hanım Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu olarak değiştirirken, CHP döneminde 200 ila 350 lira olan yurt ücretlerine zam yaparak tek kişilik odalar için 650, kalabalık odalar için 600 lira ücret aldı. CHP’li Muratpaşa Belediyesi’nin öğrenci yurtlarında ise tek kişilik odalar için 350, çoklu odalar için ise 300 lira ücret alınıyor. Gülveren ve Altındağ mahallerindeki iki öğrenci yurdunun tahsisini bedelsiz olarak alan TÜRGEV, kamu yurtlarına göre iki katlı ücret politikası uygularken,  önceki yıllarda olduğu gibi yeni eğitim-öğretim yılı için de yurtlara mülakat yöntemiyle öğrenci kabul ediyor.

ENSAR VAKFI’NA 5 İŞYERİ KIYAĞI

AKP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi döneminde TÜRGEV’den sonra ismi çok tartışılan ENSAR Vakfı’na da hazineden belediyenin kullanımına tahsis edilen İsmet İnönü Kent Meydanı’ndaki 5 işyeri bedelsiz olarak 10 yıllığına tahsis edilmişti. AKP’li yönetimce ENSAR Vakfı Antalya Şubesi’nde yapılan bu kıyak kamuoyunda tartışma çıkarmış, tepkiler artmıştı. AKP’li eski Başkan Türel’in Gülveren ve Altındağ Mahalleri’ndeki öğrenci yurtlarını TÜRGEV’e bedelsiz olarak tahsis etmesi Antalya Büyükşehir belediye Meclisi’nde parti grupları arasında sert tartışmalar yaratmıştı. Meclis CHP Grubu, tahsislere ret oyu verirken, CHP’li Meclis Üyesi Songül Başkaya da tahsislerin iptali için dava açmıştı.

MECLİS’TE VİCDAN TARTIŞMASI

TÜRGEV ve ENSAR Vakfı’na yapılan bedelsiz tahsisler, sadece Antalya’da değil, Türkiye kamuoyunda tepki yaratırken, AKP’li eski yönetim tarafından iktidara yakın İlim Yayma Cemiyeti’ne 2016 yılında protokolle yapılan bir tahsis fırtına kopardı.

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2018 yılının Kasım ayındaki birleşiminde Adnan Menderes Bulvarı’nda yaya üst geçidinin altındaki büfe 10 yıl süreyle ilk yılı 120 lira olmak üzere kira karşılığında İlim Yayma Cemiyeti’ne TÜRGEV ve ENSAR tahsislerinde olduğu gibi AKP ve MHP gruplarının oylarıyla tahsis edildi. Meclis’te CHP Grubu’nun ‘vicdanınız rahat mı ?” şeklindeki eleştirilerine dönemin AKP’li Başkanı Menderes Türel’in, “İlim Yayma Cemiyeti, sizin vicdanınızı rahatsız edebilir, ama bizim vicdanımızı rahatlatan hem de kamu yarına dernek statüsünde olduğu için böyle kararda bulunduk” yanıtı gürültü koparmıştı.

Antalyalılar, 31 Mart yerel seçimlerinde AKP’den CHP’ye geçen belediyelerde TÜRGEV; ENSAR ve İlim Yayma Cemiyeti gibi AKP iktidarına yakın dernek ve vakıflara yapılan tahsislerin önemli bir bölümünün iptal edildiğini, iktidar yandaşı kurum ve kuruluşlara bedelsiz tahsis edilen yerlerin kamunun kullanımına uygun koşullarla açıldığını belirterek, Antalya’da TÜRGEV ve ENSAR’a yapılan tahsislere ne zaman sıra geleceğini, iktidar yandaşı kurumlara sağlanan rant olanaklarının önünün ne zaman kesileceğini merak ediyor.(İbrahim AKKAYA)

 

 


Yorum Yap