Ukrayna'dan 12 ay direkt uçuş talebi

Ukrayna Antalya Konsolosu Viacheslav Khomenko, bu yıl 800 bin Ukraynalı'nın tatil için Antalya'ya gelmesini beklediklerini belirterek, "Ukrayna'dan Antalya'ya karşılıklı 12 ay sürecek tarifeli direkt seferler konulmasını istiyoruz" dedi.

Ukrayna'dan 12 ay direkt uçuş talebi

Ukrayna'dan 12 ay direkt uçuş talebi

Ukrayna Antalya Konsolosu Viacheslav Khomenko, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) Başkanı Davut Çetin'i ziyaret etti. Ukrayna- Antalya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin konuşulduğu görüşmede, işbirliği imkânları ve yatırım fırsatları masaya yatırıldı. Viacheslav Khomenko'ya, Antalya ekonomisi ve yatırım imkânlarıyla ilgili bilgiler veren Başkan Davut Çetin, ATSO olarak Ukrayna ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için katkı koymaya açık olduklarını söyledi.

 

TURİZMDE ANTALYA'NIN REKORLAR YILI

 

ATSO ile ilgili bilgiler de veren Çetin, kentin tarım ve turizm ağırlıklı bir ekonomiye sahip olduğunu ifade etti. Özellikle turizm açısından 2019'un Antalya için rekorlar yılı olduğunu kaydeden Başkan Çetin, "Bu sene 16 milyonu aşkın yabancı turistin kentimize gelmesini bekliyoruz. Turizm alanında kent olarak şehir destinasyonları ile değil ülke destinasyonları ile rekabet eder haldeyiz" dedi. Antalya'nın ağırladığı 16 milyon turistin kente yalnızca deniz, kum ve güneş için gelmediğini de belirten Çetin, kentin kültür, sağlık, spor ve kongre turizmlerinde de çok büyük talep gördüğünü ifade etti.

 

YABANCI YATIRIMCININ TERCİHİ ANTALYA

 

Antalya'nın tarım üretimiyle de Türkiye'nin bahçesi, serası ve sebze deposu olduğunu söyleyen Başkan Davut Çetin, "Tarım ve turizmin yanı sıra sanayi ve ticaret alanlarında da büyük potansiyele sahip bir kent durumundayız. Bu durum da yabancı yatırımcıların Antalya üzerindeki ilgisini arttırıyor. Türkiye'de İstanbul'dan sonra en çok yabancı yatırımcının olduğu şehir Antalya. 4 bine yakın yabancı yatırımcı kentimizde faaliyet gösteriyor" diye konuştu.

 

800 BİN UKRAYNALI TURİST HEDEFİ

 

Turizmin kente gelen yabancı yatırımcılar üzerinde büyük bir etki yarattığına işaret eden Davut Çetin, bunun Ukrayna için de geçerli olduğunu, ATSO'ya kayıtlı Ukrayna ortaklı 134 firma bulunduğunu, turizmde de bu yıl 800 bin Ukrayna vatandaşını ağırlamayı hedeflediklerini söyledi.

 

10 BİN YERLEŞİK UKRAYNALI

 

Ukrayna Antalya Konsolosu Viacheslav Khomenko da Ukraynalılar için Antalya'nın çok özel bir yeri olduğunu, Ukrayna'nın Antalya Konsolosluğu'nun 2018 yılından bu yana hizmet verdiğini söyledi. Her yıl yüzbinlerce Ukraynalı'nın Antalya'ya tatile geldiğini, bunun yanında 10 bine yakın vatandaşının da Antalya'da yerleşik yaşadığını vurgulayan Khomenko, "Antalya, Ukrayna vatandaşlarının en önem verdiği tatil merkezlerinden biri. Antalya'ya her yıl daha da artan bir ilgi mevcut. Bu ilginin en büyük nedenlerinden biri de 2017 yılından bu yana iki ülke arasında kimlikle seyahat edilebiliyor olması. 2017 yılından bu yana bizim vatandaşlarımız Ukrayna'da iki kent arasında ziyaret yapıyor gibi Antalya'ya gelebiliyor, bu çok önemli bir gelişme" dedi.(DHA)

 

 

 


Yorum Yap