OSB’ye güneş enerji santrali

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) 2018 Mali Destek Programı kapsamında desteklediği proje ile Burdur’un Bucak İlçesi’nde Bucak Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 6 dönümlük arazi üzerine 380 kW’lık elektrik üretecek ‘Güneş Enerji Santrali’ (GES) açıldı.

OSB’ye güneş enerji santrali

OSB’ye güneş enerji santrali

BAKA’dan verilen bilgiye göre, karbon salınımının azaltılmasına ve tasarruf sağlanmasına katkı sağlayacak Bucak Organize Sanayi Yenilenebilir Enerji Üretimi Projesi’nde GES’de üretilecek elektrik enerjisi, Bucak OSB Endüstri Meslek Lisesi’nin uygulama atölyelerinde kullanılacak, OSB’deki firmaların enerji tüketiminde kayıp miktarlarının da büyük bir bölümünü karşılayacak. Proje kapsamında meslek lisesi öğrencileri de sistem bakımı konusunda uygulamalı eğitim alacak.

 ‘ELEKTRİK ÜRETİMİ BAŞLADI’

Açılış konuşmasında projenin hayata geçirilmesi süreciyle ilgili bilgi veren Bucak OSB Müdürü Binnur Çığrı, projeyle üretilecek elektrik enerjisi ile Bucak OSB Endüstri Meslek Lisesi’nin uygulama atölyelerinin yıllık enerji tüketiminin büyük bir bölümü karşılanacağını söyledi. BAKA’nın desteklediği proje ile kurulan Güneş Enerji Santrali’nin kapasitenin 380 kW olduğunu ifade eden Çığrı, “1408 adet solar panel, 7 invantör ve bunlara bağlı trafo binası montajı yapılmıştır. İşi biten firmanın talebiyle tesisimizin dağıtım firması tarafından yüksek gerilim bağlantı hattı geçici kabulü yapılmıştır. 5 Ağustos  ta TEDAŞ Genel Müdürlüğü’nce tesisin geçici kabulü yapılmış, bu tarih itibariyle enerji üretimimiz başlamıştır ve elektrik şebekemize verilmiştir. Sistemin toplam maliyetinin amortismanının 4 yada maksimum 5 yılda sağlanacağı düşünülmektedir” dedi.(Haber Merkezi)

 

 

 


Yorum Yap