ADALET BAKANI’NA ÇAĞRI

Torununa 8 yaşındayken tecavüz eden Mestan A.'nın ‘çok güçlü çevrem var’ dedikten sonra tahliye edilmesi sivil toplum örgütlerini ayağa kaldırdı. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Genel Başkanı Canan Güllü ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Antalya Şubesi Başkanı Ayla Yüksel, verilen kararın toplum vicdanını rahatsız ettiğini belirterek, Adalet Bakanı’nı göreve çağırdı.

ADALET BAKANI’NA ÇAĞRI

ADALET BAKANI’NA ÇAĞRI

Korkuteli İlçesi’nde üvey torununa D.D.'ye (12) 8 yaşındayken tecavüz eden Mestan A.'nın tahliye olması yürekleri yaralarken Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Canan Güllü ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Antalya Şubesi Başkanı Ayla Yüksel’den konuyla ilgili çok sert açıklamalar geldi.

TOPLUM VİCDANI RAHATSIZ

Konunun son derece vahim olduğunu ve Türkiye’de son yıllarda faillerin serbest bırakılmasına yönelik olaylarla çok karşılaşıldığının altını çizen Canan Güllü, “Özellikle yaş farkı nedeniyle yapılan istismarda çocuklara yönelik ‘bilmiyor ya da yalan söylüyor’ mazeretlerine sığınan yargı aslında yaptığı yanlışla toplumun geleceğini çok yanlış yönde etkiliyor. Bunun yanında verilen karar toplum vicdanını rahatsız etmektedir. Adli tıp raporuna göre bir çocuk istismara ve tecavüze uğramıştır. Bu suçu işleyen kişinin ‘çok güçlü çevrem var’ dedikten sonra tahliye edilmesi olayın çok daha büyük vahametini ortaya koymaktadır” dedi.

“GÜL’E HAVALE EDİYORUM”

“Bu olayı direkt Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e havale ediyorum” diyen Güllü şöyle konuştu: “Sayın Bakan buradan sesleniyorum; bizim ülkemizde adalet terazisi insanların siyaset içinde ki güçlülüğüyle mi işliyor? Yoksa terazi o bildiğimiz şekliyle dengede durmayı, yargı kurallarına ve yasalara göre mi işliyor? Bu zihniyetin bu noktada aldığı kararlar hepimiz için toplumda zarar verici kararlardır. Dolayısıyla bu konuya Adalet Bakanının bir an önce el atması gerekiyor.”

CEZASIZ BIRAKILMAMALI

Ayla Yüksel ise özellikle tecavüz ve taciz vakalarında çok daha hassas olunması gerektiğinin altını çizerek, “Devletimiz çocuklarımıza yapılan taciz ve tecavüzü kesinlikle cezasız bırakmamalıdır. Bu olayın bir yönü. Bir de bu tür olayların son dönemde artmasının nedenlerini iyi tahlil etmemiz gerekiyor.  Son yıllarda din adına bir takım insanlar çıkarak ‘8-9 yaşında kız çocuğuyla evlenilir’ gibi aykırı mesajlar vererek sapkın insanları yüreklendiriyorlar. Devletimiz bunlara, ‘siz ne diyorsunuz?’ demiyor. Yani bu hoca kılığında mesaj veren, ne olduğu belli olmayan insanlara başta Diyanet’in ve devletin, ‘sen kimsin dur’ demesi gerekir. Bunlardan cesaret alan sapkın insanlar, ne yazık ki devleti arkalarında hissediyorlar ve böylesine iğrenç bir suçu işledikten sonra da ‘arkamda şu var, arkamda bu var’ diyebiliyorlar. Bu insanlara da yasal yaptırım uygulanmıyor.  Sonuç olarak devlet devletliğini yapmalı ve bu konuda acilen harekete geçmelidir” diye konuştu. Kubilay ELDEMİRCİ

 

 


Yorum Yap