Yaş sebze ve meyvede dünyayı buluşturacağız

Sera üretiminde dünyada yedinci, Avrupa'da birinci sırada yer alan Antalya, Türkiye'nin ihracat projesi olan Interfresh Eurasia Yaş Meyve Sebze Depolama ve Lojistik Fuarı ile yaş meyve sebze sektöründe dünyanın buluşma noktası olacak.

Yaş sebze ve meyvede dünyayı buluşturacağız

Yaş sebze ve meyvede dünyayı buluşturacağız

AntExpo A.Ş tarafından bu yıl 16-19 Ekim tarihleri arasında ikincisi düzenlenecek Interfresh Eurasia Yaş Meyve Sebze Depolama ve Lojistik Fuarı'nın bölge tanıtımı Batı Akdeniz İhracatçı Birliği (BAİB) Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya BAİB Başkanı Hakkı Bahar, AntExpo A.Ş yönetim Kurulu Üyesi Uğur Fora ve AntExpo A.Ş Genel Müdürü Murat Özer katıldı.

RUSLARLA SORUN KALMADI

Toplantının açılış konuşmasını yapan BAİB Başkanı Hakkı Bahar,  tarımda Türkiye'nin özellikle tohumculukta dünya çapında markalaşmış şirketlerin Antalya'da bulunduğunu hatırlatarak, “Rus uçağının düşürülmesinden sonra tarım sektöründe özellikle yaş meyve sebze ihracatında sıkıntılar son yıllarda büyük ölçüde ortadan kalktı. Önümüzdeki günlerde Rusya ile Türkiye arasında lojistik, yaş meyve sebze ihracatı ve diğer sorunların çözümü konusunda büyük bir toplantı düzenlenecek” dedi.

THY ÖNEMLİ KATKI SAĞLADI

Üretim kadar paketleme, ambalajlama ve lojistiğin de çok önemli olduğunun altını çizen Bahar, Çin'e yapılan yaş meyve sebze ihracatında THY'nin önemli katkı sağladığını da vurguladı. Çin’e yapılan kiraz ihracatının artığını kaydeden Bahar, şöyle konuştu: “Çin Halk Cumhuriyeti'ne yapılan yaş meyve sebze ihracatında karantina sorunlarını BAİB'in çalışmaları sonucunda aştık. Karantina yönetmeliği değişti. Böyle olunca kiraz ihracatı daha da artmaya başladı. Uçak kargo önemli hale geldi. THY kargo uçakları Çin'in en büyük bölgelerine, uzak doğu ülkelere ulaşıyor. Kirazda kilogram değeri de artıyor. Çünkü önemli olan çok satmak değil, daha yüksek fiyata satmak.”

PLANLAMALAR DA EKSİKLİK VAR

Bahar, Interfresh Fuarına destek verdiklerini ve fuara da katılacaklarını da ifade ederek, “Antalya'da her şey var. Altyapı sağlam. Konaklamada ve ulaşımda sorun yok. Dünyanın her yanına direkt uçuşlar yapılabiliyor. Ancak fuarcılıkta eksikliklerimiz var. Uzun süreçli strateji belirlemeliyiz. Fuarlara kent sahip çıkmalı. Antalya'da neden İzmir fuar alanı gibi bir alan yok. Neyimiz eksik. Evet Antalya'da bu konuda bir şeyler eksik. Üretim var, konaklama var ulaşım var. Tarihi kentlerimiz, doğa güzelliklerimiz var. Ama fuarcılıkta bir şeyler eksik kalıyor. Bence burada sorun orta ve uzun vadede planlama yapılmaması. Bunu başardığımız zaman da fuarcılıkta çok önemli yerlere geleceğiz. Ben açıkçası İzmir Fuar Alanının büyüklüğünü, Konya Organize Sanayi Bölgesinin faaliyet alanlarını beğeniyorum ve kıskanıyorum” diye konuştu.

26 ÜLKEDEN 1800 ZİYARETÇİ

AntExpo A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Fora da, Interfresh Eurasia Yaş Meyve Sebze Depolama ve Lojistik Fuarı'nın sadece bir fuar ve ticaret yapılan bir organizasyon olarak görülmemesini istedi. Geçen yıl ilki düzenlenen fuara 26 ülkeden 1800'den fazla ziyaretçi, 500'ün üzerinde de alım heyeti katıldığını hatırlatan Fora, ''Interfresh Türkiye'nin ihracat projesidir. Antalya tarım sektörünün öncü kentlerinden. Tohumculukta, sulama sistemlerinde, seracılıkta da çok öncü olan bir ilimiz. Yaş meyve sebze üretim ve ihracatında da lider. Antalya'dan 255 ülkeye direk uçuş yapılıyor. 4 saatlik uçuş mesafesinde ise Türkiye 2 milyar insana hitap ediyor. Sadece üretmek yeterli olmuyor. İhracat artırmamız gerekiyor. Yeni pazarlar bulmak lazım. Türkiye'nin ihracat projesi olan Interfresh Eurasia Yaş Meyve Sebze Depolama ve Lojistik Fuarı ile Antalya'yı ve Türkiye'yi yaş meyve sebze sektöründe dünyanın buluşma noktası olacak'' dedi.

SERA ÜRETİMİNDE 1’İNCİYİZ

AntExpo A.Ş Genel Müdürü Murat Özer ise Türkiye'nin tarımsal üretimde dünyada 7’nci, Avrupa'da 1’inci, sera üretiminde dünyada 4’üncü Avrupa'da ise 1’inci sırada yer aldığını kaydetti. Interfresh Eurasia Yaş Meyve Sebze Depolama ve Lojistik Fuarı'na, Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Ege İhracatçı Birlikleri, Uludağ İhracatçı Birlikleri ile Batı Akdeniz İhracatçı Birliği olmak üzere diğer ihracatçı birlikleri, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın da desteklediğini vurguladı. Yaş meyve sebze ihracatında yeni pazar anlamında Hindistan'ı önemsediklerini anlatan Özer, AB İşletmeler Ağı'nda Avrupa'da binlerce firma bulunduğunu, yapılan işbirliği ile fuara katılan firmalara müşterilerini ayaklarına getirdiklerini kaydetti. Özer, şöyle devam etti: ''AB İşletmeler Ağı ile B2B (İkili İş Görüşmeleri) fırsatı sağlıyoruz. Böylece AB İşletmeler Ağı programı kapsamında B2B ikili iş görüşmeleri etkinliğine ev sahipliği yapıyoruz.''  Kubilay ELDEMİRCİ

 

 


Yorum Yap