“BULUT”LAR ÖLMESİN

Cumhuriyet Kadınları Derneği Konyaaltı Şubesi, çocuğunun gözleri önünde ölmek istemediğini haykırarak ölüme giden Emine Bulut'un uğradığı zulmü lanetledi.

   “BULUT”LAR ÖLMESİN

“BULUT”LAR ÖLMESİN

CKD Konyaaltı Şubesi adına açıklama yapan başkan Hikmet Özkaya, artık bu tür cinayetlerin son bulması gerektiğini söyledi. Kadınların uğradığı şiddet, taciz, tecavüz ve ölüm haberlerinin yazılı ve görsel medyada her gün yerini aldığını kaydeden Özkaya, “Yetkili kurumlar açıklamalar yapıyor ve kadınların ‘ölmek istemiyorum’ haykırışları kulaklarımızda çığlık, vicdanlarımızda yaralar açarak yeni bir habere yer açmak için gerilere itiliyor. Kadınların şiddete uğraması, bu şiddetin devamında çocuklarının, yakınlarının önünde paramparça olmaları bir sonuçtur. İçinde yaşadığımız ekonomik, siyasal kültürel bütünün kadınlara sunduğu bir sonuç” dedi.

KADIN “HAPSEDİLİYOR”

Kadının, ana olarak yüceltilirken diğer yandan da aile ve toplumsal değer yargıları içine hapsedilerek yaşamaya zorlandığını kaydeden Özkaya, “Ekonomik kriz, artan işsizlik kadınların üretimden kopmasını sağlarken, televizyonların ekranlarından evlerin her yerine sinen bencil, ataerkil, hoyrat, geri kültür kadının yaşamını zorlaştırıyor. Kadının karşılaştığı şiddet sadece dar gelirli kesimlerle, sadece eğitimsizler arasında diye sınırlandırılabilecek bir konu değildir. Toplumsallıktan uzaklaşıp bireycileşen, bu ülkede yaşanmaz diyerek kendinden başka hiç bir şeyi önemsemeyen, kibirli, yüreğinde ülkesi ve ülkesindeki insanların mutluluğu için emek harcama ideali kalmamış neoliberalizmin ürettiği aydın tipi kadına ve çocuğa uygulanan sözel, fiziksel şiddetin bir parçasıdır” diye konuştu.

“DEVRİMLERE SARILIYORUZ”

“Emine Bulut'ların doyasıya yaşamadan hayatlarını yitirdikleri bu ortamda Cumhuriyet Kadınları olarak dört elle Cumhuriyet devrimlerine sarılıyoruz” diyen Hikmet Özkaya, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Cumhuriyet devrimlerinin yarattığı, özgür, eşitlikçi kültürel ortamın canlanması için mücadele edeceğiz. Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasal sorunların kadın ve çocuklara dönük şiddeti arttırdığını görüyoruz. Başka Emine Bulut olayları yaşanmaması için üzerimize düşen görevleri yapmak, başı darda kadınlarımıza destek olmak, sorunlarını birlikte göğüslemek için görev başındayız. Tüm yetkilileri de kadını ikinci sınıf sayan eşitsiz yazısız yasalarla mücadelede sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.” Kubilay ELDEMİRCİ

 


Yorum Yap