Baroların tırpanlanmasına Antalya’dan tepki: Direniriz

Baro seçimlerine yeni düzenleme yapılacağı ve delege sayılarının düşürüleceği haberlerine Antalya Barosu’ndan sert tepki geldi. Böyle bir düzenlemeyi beklediklerini, şaşırmadıklarını belirten Baro Başkan Polat Balkan, “Bu bir FETÖ projesiydi, 2011’de direndik, yine direniriz” dedi.

Baroların tırpanlanmasına  Antalya’dan tepki: Direniriz

Baroların tırpanlanmasına Antalya’dan tepki: Direniriz

AKP, bazı baroların adli yıl açılış töreninin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılmasını protesto etmesi üzerine baro seçimlerinin yeniden düzenlenmesini gündemine aldı. Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı’nın seçiminde delegelerinin etkili olduğu İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya ile diğer iller arasındaki delege farkının kapatılması için formül aranıyor. Yapılacak yeni düzenlemede ise her ile verilen 2 delegenin artırılması, avukat sayısı yüzden fazla olan baroların yüzden sonraki her bin üye için birer delege seçmesi üzerinde duruluyor.

BALKAN: 2011’DE DİRENDİK YİNE DİRENİRİZ

Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, baroların tırpanlanmasının yolunu açacak olan formüle şiddetle karşı çıkacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan yeni adli yılın açılış törenine katılmayan 52 barodan birisi olduklarını vurgulayan Başkan Balkan, sosyal medyadan yaptığı “Bekliyor muyduk? Bekliyorduk. Şaşırdık mı? Şaşırmadık” ifadeleriyle başlayan paylaşımında şu görüşlere yer verdi: “Bu konuyu ve elbette Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) tavrını çok konuşacağız, tartışacağız. Şimdilik yalnızca bir anımsatma yapmakla yetinelim: Baroların ve TBB'nin gerek seçim, gerekse delege sistemleri ile ilgili bu istek ve proje, 12 Eylül 2010 Referandumu sonrası, 2011'de yargının HSYK üzerinden FETÖ'ye altın tepside sunulduğu süreçte çok uğraşılan; ancak, başarılamayan bir istek ve projedir. O günlerde de direndik, yine direniriz.” Türkiye’nin dördüncü büyük meslek örgütü olarak bilinen Antalya Barosu’nun Türkiye Barolar Birliği (TBB) delege sayısı 15.

 

(Nizamettin ÖZMEN)

 

 

 


Yorum Yap