‘BİLSEM Ne Olur’da ikinci kamp başladı

Türkiye'nin biyolojik zenginliğine yönelik farkındalık oluşturmak, nesli tükenmekte olan türlerin doğada korunmasına yönelik gerçekleştirilen 'Biyolojik Değerlerimizi BİLSEM Ne Olur?' projesinin ikinci kampı, Antalya Bilim ve Sanat Merkezi'nde (BİLSEM) başladı. Akdeniz Üniversitesi'ndeki alanında uzman öğretim görevlileri, öğrencilerle birlikte uygulamalı sunumlar yapılarak 'Antalya Biyoçeşitliliği' kitabı yayımlanacak.

‘BİLSEM Ne Olur’da ikinci kamp başladı

‘BİLSEM Ne Olur’da ikinci kamp başladı

Antalya Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi ve BİLSEM iş birliğiyle oluşturulan 'Biyolojik Değerlerimizi BİLSEM Ne Olur?' projesinin ikinci kampı başladı. Projeyi yürüten Akdeniz Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ramazan Süleyman Göktürk, Prof. Dr. Aziz Aslan, Doç. Dr. Hasan Akgül, Doç. Dr. Esme Hacıeminoğlu, Dr. Öğrt. Üyesi Mustafa Yavuz, Dr. Öğrt. Üyesi Orhan Ünal, Dr. Öğrt. Üyesi Ramazan Gök, BİLSEM Okul Müdürü Arif Aydeniz, okul proje koordinatörü biyoloji öğretmeni Hatice Üstüner ve okuldaki 10 öğretmen, öğrencileri projenin ilk gününde yalnız bırakmadı. 2019-2020 Eğitim Öğretim Döneminin ilk haftasında eğitim kampıyla, öğrencilere bir taraftan doğa bilinci aşılanırken diğer yandan uzmanlar eşliğinde, bilimsel çalışmalarla biyoçeşitlilik çalışmalarının içinde olmaları sağlanacak. Geçen yıl projenin ilk kamp döneminin sonunda "Beydağları Sahil Milli Parkı’nın Florası, Faunası ve Likenleri" kitabı yayımlandı. Bu sene projenin ikinci kamp dönemi bittikten sonra ise 'Antalya Biyoçeşitliliği' kitabının yayımlanması planlanıyor.

 

SAHADA UYGULAMALI ÇALIŞMA

 Projenin ilk gününde Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Hasan Akgül, öğrencilerle bir araya gelerek mikoloji alanındaki çalışmaları hakkında bilgi verdi. Projenin 2'nci ve 3'üncü günü öğrenciler doğada arazi çalışmalarında uygulamalı çalışma yapacak. 4'üncü gününde ise Akdeniz Üniversitesi'nde arazide toplanan herbarium laboratuvar çalışması yapacak. 5'inci gününde ise arazi çalışmasıyla projenin kamp dönemi sona erecek. Herbarium ve bitki tür teşhis çalışmaları devam ederek öğretim görevlileri tarafından kitap yayımlanacak.DHA


Yorum Yap