Yine taş ocağı yine isyan !..

Antalya bölgesindeki mevcut taş ocaklarının da kapanması için çabalayan ’Taş Ocakları Mücadele Platformu, Finike Alacağ sedir ve kızılçam ormanlarında Adalya Mermer firması tarafından açılmak istenen taş ocağı içinde kolları sıvadı.

Yine taş ocağı yine isyan !..

Yine taş ocağı yine isyan !..

Antalya bölgesinde sayıları her geçen gün artan taş, kum ve mermer ocaklarıyla mücadele giderek kitlesel bir dayanışmaya dönüşüyor. İbradı’nın su kaynaklarının bulunduğu Karamıklı Yaylası’nda  açılmak istenen mermer ocağına tepki olarak başlatılan çevre direnişi ve nöbeti sürerken, bir başka direniş ve mücadele de Finike Alacağ’da yürütülüyor.  Antalya bölgesinde mevcut taş ocaklarının kapanması için çabalayan Taş Ocakları Mücadele Platformu, mücadelesini Finike halkının desteği ile devam ettiriyor.

BÜYÜKNOHUTÇU ÇİFTÇİNİN

KATLEDİLİDİĞİ BÖLGE

Toroslar ve Akdeniz Kıyıları Çevre Koruma Derneği(ÇORAÇDER)yönetimi ile sivil toplu örgütleri ile Finike halkının taş ocağı açılmasını önleme mücadelesi, çevre gönülleri Ali Ulvi-Aysin Büyüknohutçu çiftinin katledildiği sedir ve kızılçam ormanlarının bulunduğu Alacadağ’da sürdürülüyor. Taş Ocakları Mücadele Platformu’ndan yapılan açıklamada,  “Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü nezdinde, Finike Alacadağ Sedir ve Kızılçam Ormanlarında Adalya Mermer Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından yapılmak istenen taş ocağı işletmesi faaliyetleri ile ilgili olarak ÇED başvurusu talebinin halkın bilgisine sunulmasına ilişkin toplantısında TORAÇDER , Finike Ziraat Odası, Finike ADD, Arykanda Doğa Sporları Kulübü Derneği, Finike Meyve Üreticileri Birliği, Ernez Bal Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Muhtarlar ve Finike halkının itirazları ve tepkileri ile karşılaştı” denildi.

HALKIN SORULARINA CEVAP VEREMEDİLER

Edinilen bilgilere göre, toplantıda taş ocağı şirketi yetkilileri STK ‘ların ve halkın haklı sorularını cevaplayamadı, Anayasaya, Çevre Mevzuatına ve Bilime aykırı olan ÇED tanıtım projesi halka anlatılamadı. Bilindiği üzere Taş Ocakları Doğru yerde açılmadığı takdirde halk ve mahkemeler ile uğraşılır .  Toplantıda mevcut yasal düzenlemelere göre açık taş ocağı işletmelerinin ormanlar ve su üretim alanları dışında, yerleşim alanlarının uzağında ve ağaçlandırılamayacak olan kayalık arazide açılması mümkün olmadığı vurgulandı.  Platform sözcüleri, “Taş ocaklarının Finike sedir ve kızılçam ormanlarında taş ocakları faaliyetleri için ÇED raporu almaları mümkün değildir. Mevcut taş ocaklarının da kapanması için de Taş Ocakları Mücadele Platformu mücadelesini Finike halkının desteği ile artarak devam ettirmektedir” dediler.(İbrahim AKKAYA)

 


Yorum Yap