‘Enflasyon hedefi iddialı’

ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, “Kalkınma planında en iddialı hedef ise enflasyonun kademeli olarak yüzde 5 seviyelerine inmesi. Son 10 yıl içinde fiyat istikrarından sürekli olarak uzaklaşan ve uzunca süredir de çift haneli sayılarda seyreden enflasyonun bu seviyelere inmesi çok kolay değil” dedi..

‘Enflasyon hedefi iddialı’

‘Enflasyon hedefi iddialı’

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) 2019 faaliyet yılı 11’inci Olağan Toplantısı Akra Hotel’de gerçekleştirildi. Toplantının konuğu Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Martı Hotel İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin oldu.Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştirerek yaz dönemi faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapan ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan 11. Kalkınma Planı hakkındaki görüşlerini dile getirdi. 11. Kalkınma Planı’nın Cumhuriyetimizin 100. yılını da kapsaması ve yeni hükümet sisteminin ilk kalkınma planı olması sebebiyle ayrı bir önem taşıdığına dikkati çekti. Akıncı, “Kalkınma planı hakkında ilk göze çarpan nokta daha önce açıklanan 2023 hedeflerinin çok uzağında ama daha gerçekçi ve ayakları yere basan bir hedefler bütünü olması” dedi.

ENFLASYON HEDEFİ İDDİALI

ANSİAD Basın Müşavirliği’nden verilen bilgiye göre, Kalkınma Planı’nda 2023 için hedeflenen yüzde 9.9’luk işsizlik oranına da Türkiye’nin zaten 2006 yılında ulaştığını kaydeden Akıncı, “Demografik faktörlerden dolayı iş gücü artacağı için bu işsizlik oranına 4,3 milyon ilave istihdam sağlanarak ulaşılması hedefleniyor. Kalkınma planında bir başka göze çarpan nokta ise ihracatın 226.6 milyar Dolara çıkması ve turizm gelirlerinin 65 milyar Dolar olması. Bu hedefler de önümüzdeki dönem mal ve hizmet ihracatına dayalı bir büyüme stratejisinin ön plana çıkacağını gösteriyor” dedi. Akıncı, “Kalkınma planında en iddialı hedef ise enflasyonun kademeli olarak yüzde 5 seviyelerine inmesi. Son 10 yıl içinde fiyat istikrarından sürekli olarak uzaklaşan ve uzunca süredir de çift haneli sayılarda seyreden enflasyonun bu seviyelere inmesi çok kolay değil. Üretim maliyetlerinde önemli bir iyileşmenin yanı sıra talep koşullarının da fiyatlar üzerinde bir baskı unsuru olmayacağı öngörülüyor” diye konuştu. KOORDİNESİZ YATIRIM ATAĞI

Akdeniz turizminde Fransa, İtalya ve İspanya gibi ülkelere göre çok sonradan atak yapan bir ülke olarak Türkiye’nin, hızlı ve nitelikli tesisleşmeyle rekabet gücü oluşturduğunu kaydeden toplantının konuğuTürkiye Turizm Yatırımcı Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin, turizmde değişim yapılabilmesi için “Turizmde Dönüşüm” raporu hazırladıklarını, buna göre 2033 yılında 100 milyar dolar turizm geliri hedeflediklerini kaydetti. 5 yıldızlı otellerden yana dengesiz bir yapının oluştuğunu dile getiren Narin, “Koordinesiz yatırım atağı sektörü olumsuz etkilere açık hale getirdi. Tesis sınıfı ve tarzının da tek tipleşmesi, nihayet arzın önemli ölçüde tek boyutlu hale gelmesiyle sektörün kendi içerisinde fiyat üzerinden rekabet ettiği bir durumu ortaya çıkardı” şeklinde konuştu.(Haber Merkezi)  


Yorum Yap