Bu çile ne zaman bitecek?

Antalya’da yeni eğitim- öğretim yılı sancılı başladı. Bazı okullarda 50 kişilik sınıflar oluşturulduğunu belirten Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, “Fiziki yetersizliklerden dolayı hala bazı okullarda ikili eğitim yapılmakta, dersler sabah saat 08:00’de başlayıp akşam 20:30’a kadar sürmektedir. Çocukların çilesi ne zaman bitecek” dedi..

Bu çile ne zaman bitecek?

Bu çile ne zaman bitecek?

İMAM HATİP TERCİHLERİ ÇOK AZ

“Öğrencilerin çilesi ne zaman bitecek ?” diyen Fatin Iltar, “Açılan İmam Hatip okullarına öğrenciler zorlanmasına rağmen çok az sayıda tercih yapıldığı bilinmektedir. Bazı okullarda 50 öğrenci bir sınıfta ders işlemek zorunda kalmıştır Bundan dolayı da İkili eğitim yapan ve kalabalık sınıfları olan okulların planlaması yeniden gözden geçirilmelidir” dedi. 


ÖĞRENCİLER PERİŞAN OLUYOR

Fiziki yetersizliklerden dolayı Antalya’da hala bazı okullarda ikili eğitim yapıldığını, derslerin sabah saat 08:00’de başlayıp akşam saat 20:30’a kadar sürdüğünü vurgulayan Iltar, “Sabah uykusunu alamayan öğrenciler ve akşam geç saatte eve dönen bu yavrularımız ne zaman derse çalışacak ve ne zaman çocuk gibi oynayacaklar düşünmek gerekir” şeklinde konuştu.

Antalya’da yeni eğitim-öğretim yılı yine sorunlu başladı. Antalya’da eğitimin temel sorunlarından birisi olan okullaşma oranındaki yetersizlik çözülememiş bir sorun olarak ortada duruyor. Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Fatin  Iltar, istatistiklere göre ilkokul, ortaokul ve liselerde okullaşma oranında belirgin ir düşüş yaşandığını belirtti. İltar, “Derslik başına düşen öğrenci sayısı 2019 yılında önemli ölçüde artmıştır. Özellikle bazı okullarda 50 öğrenci bir sınıfta ders işlemek zorunda kalmıştır. Açılan İmam Hatip okullarına öğrenciler zorlanmasına rağmen çok az sayıda tercih yapıldığı bilinmektedir. Bundan dolayı da İkili eğitim yapan ve kalabalık sınıfları olan okulların planlaması yeniden gözden geçirilmelidir” dedi.. 


GECE YARISINA KADAR SÜREN DERSLER

Fiziki yetersizlikten dolayı Antalya’da hala bazı okullarda ikili eğitim yapıldığını vurgulayan Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Fatin İltar, şunları söyledi : “Dersler sabah 08:00’de başlayıp akşam 20:30’a kadar sürmektedir. İkili eğitim uygulaması ve kalabalık sınıflar, fiziki alt yapı ve insan gücü eksiklikleri eğitimin kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir Okullarda ikili eğitim uygulaması, öğrencilerin eğitsel amaçlı sosyal etkinlikler içerisine girmesini de engelleyici bir etken olarak ortaya çıkmakta, öğrencinin ders dışı etkinliklerini oldukça kısıtlamaktadır. Sabah uykusunu alamayan öğrenciler ve akşam geç saatte eve dönen bu yavrularımız ne zaman derse çalışacak ve ne zaman çocuk gibi oynayacaklar çok düşünmek gerekir”


İKİLİ  ÖĞRETİMDEN VAZGEÇİLMELİ

Fatin Iltar, Antalya Valiliği’nin seminer döneminde okulların çalışma saatleri ile ilgili çizelgeyi her nedense 2-3 defa değiştirdiğini, değişikliğinin öğrenci öğretmen ve velileri aynı zamanda Antalya trafiğini olumsuz yönde etkilediğini belirtti. Iltar, “Tüm Milli Eğitim Bakanları 2016 dan bu yana 2019 yılında ikili öğretim yapan okul bırakılmayacağını ve tüm okulların normal öğretime geçirileceğini beyan etmişlerdir. Eğitim -İş olarak diyoruz ki; eğitimin doğasına aykırı olan ikili öğretimden bir an önce vazgeçilmeli, Eğitime ayrılan bütçe artırılarak yeni derslikler yapılmalı, okullaşma planlamaları yapılırken mahallelerdeki okul sayılarına dikkat edilmeli ve ona göre dağıtım yapılmalıdır” dedi.(İbrahim AKKAYA)Yorum Yap