İşte CHP'nin kongre takvimi

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) uzun zamandır beklenen ilçe kongresi delege seçimleri ile ilçe ve il kongrelerinin takvimi belli oldu. Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında alınan karar doğrultusunda 30 Eylül 2019’da, kongre takvimi başladı ve takvimin ilanı yapıldı.

İşte CHP'nin  kongre takvimi

İşte CHP'nin kongre takvimi

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında alınan karar uyarınca açıklanan takvime göre ilçe kongre delege seçimlerinin başlangıç tarihi 8 Kasım 2019 Cuma günü olarak belirlenirken, ilçe kongrelerinin delege seçimlerinin bitiş tarihi 1 Aralık 2019 Pazar olarak belirlendi. İlçe kongresi delege seçimlerine itirazlar, sonuçların ilanından itibaren 2 gün içinde ilçe yönetim kuruluna yapılacak ve İlçe yönetim kurulu 2 gün içinde karar verecek. İlçe yönetim kurulu kararına karşı itirazların ise 2 gün içinde il yönetim kuruluna yapılacağı belirtilirken, il yönetim kurulu itirazının 2 gün içinde kesin olarak karara bağlanacağı da duyuruldu.

İLÇE KONGRELERİ: 14 ARALIK-27 OCAK

İlçe kongrelerinin başlangıç tarihi 14 Aralık 2019 Cumartesi, ilçe kongrelerinin bitiş tarihi 27 Ocak 2020 Pazartesi olarak belirlendi. İlçe kongrelerinin sonuçlarına ilişkin itirazların 2 gün içinde ilçe seçim kuruluna yapılacağı ve hâkimin itirazları kesin olarak karara bağlayacağı yazılı olarak kamuoyu ile paylaşıldı. İlçe kongresinin seçim dışındaki kararlarına karşı itirazların ise kongre üyelerince 2 gün içinde il yönetim kuruluna yapacakları ve il yönetim kurulu, itirazının 2 gün içinde kesin olarak karara bağlanacak. İtirazların tamamının yazılı olarak sunulacağı ve itirazların, işlemin yürütülmesini durdurmayacağıda hatırlatıldı.

İL KONGRELERİ: 3 ŞUBAT-2 MART

Bu takvime göre, il kongrelerinin başlangıç tarihi 3 Şubat 2020 Pazartesi, İl kongrelerinin bitiş tarihi 2 Mart 2020 Pazartesi olarak açıklanırken, İl kongrelerinin seçim sonuçlarına ilişkin itirazların 2 gün içinde ilgili ilçe seçim kuruluna yapılacağı ve hâkim itirazları kesin olarak karara bağlayacağı duyuruldu. İl kongresinin seçim dışındaki kararlarına karşı itirazların ise kongrenin bitişini izleyen 2 gün içinde kongre üyelerince Merkez Yönetim Kurulu’na (MYK) yapılacağı, ayrıca Merkez Yönetim Kurulu (MYK) itirazının 7 gün içinde kesin olarak karara bağlanacağı belirtildi. İtirazların tümünün yazılı olarak yapılacağı ve itirazların, işlemin yürütülmesini durdurmayacağı açıklandı. Olağan kurultayın ise il kongrelerinin bitiminin ardından, parti meclisinin belirleyeceği başka bir tarihte yapılacağı duyuruldu. Ziya Nur Sezen

 DELEGE SEÇİMLERİ İLE KONGRE TAKVİMİ

 

30 Eylül 2019 Pazartesi

1-30 Eylül 2019 günü yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında alınan karar uyarınca, kongre takviminin başlaması ve takvimin ilanı

2-Üyelik adreslerinin, adrese dayalı nüfus kayıtları esas alınarak oluşturulan kütük bilgilerine göre güncellenmesi işlemlerinin başlaması

14 Ekim 2019 Pazartesi

Muhtarlık esasına göre tanzim edilmiş üye çizelgelerinin hazırlanmaya başlanması

15 Ekim 2019 Salı

Muhtarlık esasına göre tanzim edilmiş üye çizelgelerinin sekreterlik tarafından İl ve İlçe başkanlıklarına gönderilmesi

21 Ekim 2019 Pazartesi

Üye çizelgelerinin ilçe başkanlıklarında askıya çıkarılarak itiraz süresinin başlaması (saat 10.00) (İtiraz ilçe yönetim kuruluna yapılır.)

27 Ekim 2019 Salı

Üye çizelgelerine yapılan itirazların ilçe yönetim kurulları tarafından karara bağlanmasının son günü

31 Ekim 2019

1-İlçe yönetim kurulu kararına karşı, itirazcının veya kararın ilgili yönetim kuruluna itirazının son günü (saat:18.00)

(İtiraz doğrudan ilçe yönetim kuruluna sunulabileceği gibi ilçe başka il başkanlığına aktarılmasının son günü

2 Kasım 2019 Cumartesi

1-İtirazcının doğrudan veya ilçe başkanlığı aracılığı ile yaptığı itirazın il yönetim kurulu tarafından karara bağlanmasının son günü.

2-İl başkanlığının kararını, kesinleşmiş haliyle uygulanması ilçe başkanlığına bildirilmesinin son günü

8 Kasım 2019 Cuma (İlçe Kongre Delege Seçimlerinin Başlangıç Tarihi)

1 Aralık 2019 Pazar

İlçe Kongrelerinin Delege Seçimlerinin Bitiş Tarihi (Gerektiğinde seçimin ertelenerek yapılması durumu dahil) İlçe Kongresi Delege Seçimlerine itiraz şu şekilde yapılır:

A-İtiraz, sonuçların ilanından itibaren 2 gün içinde ilçe yönetim kuruluna yapılır.

B-İlçe yönetim kurulu 2 gün içinde karar verir

C-İlçe yönetim kurulu kararına karşı itiraz, 2 gün içinde il yönetim kuruluna yapılır.

D-İl yönetim kurulu itirazı 2 gün içinde KESİN olarak karara bağlar.

14 Aralık 2019 Cumartesi (İlçe Kongrelerinin Başlangıç Tarihi)

27 Ocak 2020 Pazartesi (İlçe Kongrelerinin Bitiş Tarihi)

İlçe kongrelerinin sonuçlarına ilişkin itirazlar 2 gün içinde ilçe seçim kuruluna yapılır. Hakim itirazları kesin olarak karara bağlar. İlçe kongresinin seçim dışındaki kararlarına karşı itirazlar, kongre üyelerince 2 gün içinde il yönetim kuruluna yapılır. İl yönetim kurulu, itirazı 2 gün içinde kesin olarak karara bağlar.İtirazların tümü yazılı olarak yapılır. İtirazlar, işlemin yürütülmesini durdurmaz.

3 Şubat 2020 Pazartesi (İl Kongrelerinin Başlangıç Tarih)

2 Mart 2020 Pazartesi (İl Kongrelerinin Bitiş Tarihi)

İl kongrelerinin seçim sonuçlarına ilişkin itirazlar 2 gün içinde ilgili ilçe seçim kuruluna yapılır. Hakim itirazları kesin olarak karara bağlar. İl kongresinin seçim dışındaki kararlarına karşı itirazlar, kongrenin bitişini izleyen 2 gün içinde kongre üyelerince Merkez Yönetim Kuruluna yapılır. Merkez Yönetim Kurulu itirazı 7 gün içinde kesin olarak karara bağlar.İtirazların tümü yazılı olarak yapılır. İtirazlar, işlemin yürütülmesini durdurmaz.Olağan kurultay, il kongrelerinin bitiminin ardından Parti Meclisinin belirleyeceği tarihte yapılacaktır.

 


Yorum Yap