Şehit Uzman Çavuş’un ismi hangi sokağa verildi?

Kepez Belediye Meclisi'nde, Şehit Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez'in adının, bir sokağa verilmesi oy birliğiyle kabul edildi. Şehit isimlerinin sokaklara verilmesine yönelik komisyon teklifine şerh koyan CHP'li Mustafa İlhan, bu kez Sönmez'in adının sokağa verilmesine kabul oyu kullandı.

Şehit Uzman Çavuş’un ismi hangi  sokağa verildi?

Şehit Uzman Çavuş’un ismi hangi sokağa verildi?

 

Kepez Belediyesi ekim ayı olağan toplantısı Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün başkanlığında yapıldı. Şiddetli tartışmaların yaşanacağı beklentisiyle gazetecilerin yoğun ilgi gösterdiği meclis oldukça sakin geçti. Meclisi, CHP Kepez İlçe Başkanı Servet Yıldız, AKP Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar ve MHP İlçe Başkanı Mehmet Seyyar ile birlikte şehit uzman çavuş Erdoğan Sönmez'in babası İlyas Sönmez de izledi.

DEMİR: BEYANI KABUL ETMİYORUZ

Gündemin 17’inci maddesinde Çankaya Mahallesi sınırlarındaki 6455. Sokağa 'Şehit Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez' isminin verilmesi ile ilgili, 'İsim Tespit Komisyonu' raporu görüşüldü.

AKP Grup Sözcüsü Serhat Demir, komisyonda CHP'li Meclis Üyesi Mustafa İlhan'ın şerhini gördüklerini belirterek, "Böyle bir beyan ve ifadenin AKP adına kabulü mümkün değildir. Şehit sıfatı neden Kepezlileri, insanları rahatsız etsin. Bir caddeye verilmesi neden Kepezlileri, Antalyalıları rahatsız etsin. 2009'dan bu yana Kepez Meclisi, Kepez'de onlarca cadde ve parka şehitlerin isimlerini vererek, şehitlerin maddi ve manevi hatıralarına sahip çıktı. Bu şerhi düşen siyaset zihni, milletin manevi değerlerinden uzaktır, millete rağmen siyaset yapmaktadır ya da değerlerini bilip farklı bir siyaset yapmaktadır" dedi.

KURT: SİYASİ RANT SAĞLANIYOR

CHP Grup Sözcüsü Eren Kurt ise şerh kararının, Kepez'in sokaklarında şehit ismi olması değil, uygunsuz yerlerde şehit isimlerinin dolaşmaması gerektiğine yönelik olduğunu söyledi. Meclis üyesinin önerisinin, müze gibi yerlere verilerek, onların manevi duygularına sahip çıkması anlamı taşıdığını belirten Kurt, "Sadece bir kısım cümleden durumu bu noktaya getirilmesi partimizi rahatsız etmiştir. Buralardan siyasi rant sağlamaya çalışılmasını istemediğimiz için CHP grup kararı, şehit uzman çavuşun adının verilmesini uygun görmüştür, her zaman da bu mecliste Kepez parklarına, sokaklarına şehitlerin adlarının verilmesine sahip çıkacağız" diye konuştu.

SARICA: ESEFLE KINIYORUZ

MHP Sözcüsü Ali Baki Sarıca, CHP grubunun açıklamalarıyla kendini aklayamayacağını belirterek şöyle konuştu: "Özür borçlular, bu milletin şehitlerine psikoloji bozuk diye şerh koyuluyor. Hele hele Atatürk'ün kurduğu bir partiden bu şerhin çıkması son derece üzmüştür. Şehitlik makamına yapılan bu saygısızlığı esefle kınıyoruz. Şehitlerimizin aziz hatıralarına, geride bıraktıklarına, milletçe sahip çıkmaya devam edeceğiz."

BULUT: DİSİPLİN SÜRECİ İŞLETİLMELİ

İYİ Parti sözcüsü Barış Bulut ise şerh kararının CHP'nin kurumsal kimliğiyle bağdaşmadığını belirterek, partiden gereğini yapmasını istediğinde ise karşılık bulamadığını ifade etti. Bulut, "Parti içinde disiplin sürecinin başlayıp, bu şerhin karşılığı yapılmalıdır. Şehitler bizim kırmızı çizgimizdir. Şehidin isminin sokağa verilmesi grubumuzca uygundur" diyerek tepkisini dile getirdi.

TÜTÜNCÜ: ŞEHİT İSİMLERİ YAŞAMALI

Mecliste 17’nci madde ile ilgili son olarak söz alan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü deşehit isimlerini ilçede yaşatmak için çabaladıklarını kaydetti.  Tütüncü, "Şehitlerimize çok şey borçluyuz. Atatürk'ün temelde iki ilkesi bizim için asıldır, biri misaki milli sınırları, diğeri ise egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olması. Siyaset yaptığımız her noktada Atatürk'ün bu iki temel ilkesi bizim her zaman için kırmızı çizgimiz olmuştur" dedi.Konuşmaların ardından komisyon kararı, oy birliği ile kabul edildi. Komisyonda karara şerh düşen CHP'li Mustafa İlhan da kabulden yana oy kullandı.Kubilay ELDEMİRCİ

 


Yorum Yap