AYNI ANDA 4 ameliyatla sağlığına kavuştu

Antalya’da, kalp hastası Ahıska Türkü Tasin Bekirov (59) aynı anda 4 ameliyat olarak sağlığına kavuştu. Bekirov, kendisini sağlığına kavuşturan doktoru için “Hocamın ellerinden öperim" derken, eşi Nafiya Bekirov (58) Türkiye’de olmaktan duyduğu mutluluğu anlatırken gözyaşlarına boğuldu.

AYNI ANDA   4 ameliyatla  sağlığına kavuştu

AYNI ANDA 4 ameliyatla sağlığına kavuştu

Yaklaşık 3 yıl önce eşi, 3 çocuğu ve 8 torunuyla Özbekistan’dan gelerek, Türkiye’ye yerleşen kalp hastası Ahıska Türkü Tasin Bekirov, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Kliniği'nde art arda yapılan 4 ameliyat ile sağlığına kavuştu.

Balonlaşan aort damarı yapay damarla değiştirilen, kalp kapakları tamir edilen, ritim bozukluğu düzeltilen ve tıkalı 2 damarı by-pass edilen Tasin Bekirov, mutluluğunu “Hocamın ellerinden öperim" sözleriyle dile getirdi.

'ŞAŞIRDIM KALDIM'

Rahatsızlığının 5-6 yıl önce başladığını, Özbekistan’da pek çok kez doktora başvurmasına rağmen çözüm bulamadığını anlatan Bekirov, Alanya’da özel bir hastanede anjiyo olduktan sonra Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurduğunu söyledi.

Burada Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Osman Tansel Darçın tarafından ameliyat edildiğini belirten Bekirov, kendisini sağlığına kavuşturan doktoruna teşekkür ederek, “Hocamdan Allah razı olsun. Beni çok güzel ameliyat etti" dedi. Doktor ve hemşirelerin ilgisinden çok memnun olduğunu söyleyen Bekirov, “Bize öyle bakıyorlar ki şaşırdım kaldım. Doktorlar hastalarla özel olarak ilgileniyor. Herkese teşekkür ederim. Allah herkesten razı olsun" diye konuştu.

'AYNI ANDA 4 AMELİYAT PLANLADIK'

Prof. Dr. Osman Tansel Darçın ise hastanın kendilerine özel bir hastanede anjiyo yapılmış olarak başvurduğunu belirtti. Hastayı değerlendirdiklerinde kalpten çıkan aort damarının balonlaştığını belirlediklerini kaydeden Prof. Dr. Darçın, “Normalde 2- 2,5 santimetre çapındaki bu damarın çapı 6 santimetreye ulaşmıştı. Bu balonlaşma, kalp kapaklarını da bozmuştu. Hastada ritim bozukluğu da vardı" dedi. Hastayı açık kalp ameliyatı koşullarında 4,5 saat süren ameliyata aldıklarını anlatan Prof. Dr. Darçın, şunları söyledi:

“Kalpten çıkan ve bütün vücuda kanın yayılmasını sağlayan balonlaşmış büyük damarı yapay bir damarla değiştirdik, ritim bozukluğunu radyofrekans ablasyon tedavisiyle çözdük. Tıkalı iki damarı by-pass yaparak değiştirdik ve kalp kapaklarını tamir ettik. 4,5 saat süren 4 ameliyat sonunda hasta iki gün yoğun bakımda kaldı. Şu anda serviste kontrol altında."

Tasin Bekirov’un ameliyattan önce nefes darlığı, halsizlik ve çarpıntı şikayetlerinin yoğun olduğunu ifade eden Prof. Dr. Darçın, “Şimdi bu şikayetler ortadan kalktı. Hastamız sağlığına kavuştuğu için halinden memnun. Tabi biz de onun sağlıklı olmasından çok memnunuz" dedi. DHA


Yorum Yap