Kedi sektör yarattı!

Uluslararası Kedi Konferansı’nda konuşan Kedici Veteriner Hekimler (KEDVET) Derneği Başkanı Dr. Tarkan Özçetin, insanların kediye olan ilgisinin her geçen gün artarak devam ettiğini belirterek, “İlgi artınca bu hayvanların hastalıkları ile uzman hekimlerin ilgilenmesi ihtiyacı doğdu. Biz de talebe yönelik bir girişim başlattık” dedi.

Kedi sektör yarattı!

Kedi sektör yarattı!

Uluslararası Kedi Konferansı’nın birincisi hafta sonu Belek’te gerçekleşti. Konferansta kedilerin sorunları ve iç dünyaları tartışıldı. Kedici Veteriner Hekimler (KEDVET) Derneği Başkanı Dr. Tarkan Özçetin, uluslararası kedi hekimliği kongresinin Türkiye’de ilk defa yapıldığını söyledi. Zen firmasının düzenlediği organizasyonda konuşan Özçetin, ülkemizdeki veteriner hekimliğinin geniş bir alanı kapsadığını belirterek, “Küçükbaş ve büyük baş kategorisine giren besicilik sektörünün içerisindeki hayvanların yanı sıra kanatlı hayvanlar, kediler ve köpekler hatta egzotik hayvanları bile kapsıyor. Bunun yanı sıra pet dediğimiz sektör var. Kedi, köpek ve kuşlar bizim mesleğimiz ile alakalı yurt dışında gelişen ve yavaş yavaş bizim ülkemizde de uzmanlaşma ihtiyacı duyulmaya başlandı. Çünkü saydığımız onlarca hayvan çeşidi içinde hepsinin anatomisi, fizyolojisi, hastalıkları farklı. Bunlar içinde kediler önemli bir yer tutuyor” dedi.

YURT DIŞINDAN UZMANLAR GELDİ

İnsanların kediye olan ilgisinin her geçen gün artarak devam ettiğini kaydeden Özçetin, “Bu hayvanların hastalıkları ile uzman hekimlerin ilgilenmesi ihtiyacı doğuyor. Talebe yönelik bir girişim başlattık. Kedi hekimliği konumuz sadece kediler, kedilerin hastalıkları, tedavileri, daha çok da davranışları ve kedilerin dünyaya bakış açılarını öğrenmeye çalışıyoruz. Bilindiği gibi bir hastayı tedavi edebilmek için onun davranışlarını, nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığını bilmemizde gerekiyor. Bu kongremizde öne çıkan konu, kedi davranışları. Bu konu ile ilgili daha iyi bilgi sahibi olabilmek adına İngiltere’den 3, Belçika’dan da 1 uzman getirdik. Bunlar bizim burada oluşturmaya çalıştığımız yapıya 60 yıl önce başlamışlar. Biz de bu uzmanların bilgi birikiminden faydalanmak istiyoruz” diye konuştu. Konferansta konuşmacıları arasında yer alan Sunay Akın da kedi dünyasını anlattı.  Kubilay ELDEMİRCİ

 

 

 


Yorum Yap