Hukuksuzluğa son verilmeli

Antalya Barosu; Türkiye’deki 31 baro ile birlikte yaptığı ortak açıklamada 2012 yılından bu yana Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ders veren öğretim elemanları Dr. Melike Belkıs Aydın ve Dr. Barış Işık'ın fakülte ile ilişiklerinin kesilmesini eleştirdi. Açıklamada, hukuki dayanağı olmayan uygulamaya son verilmesi ve her iki öğretim elemanın görevlerine iade edilmeleri istendi.

Hukuksuzluğa son verilmeli

Hukuksuzluğa son verilmeli

Antalya Barosu; Adana, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Gaziantep, Isparta, İstanbul, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Manisa, Mersin, Muğla, Muş, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tunceli, Van ve Yalova Barosu Başkanlıklarıyla birlikte

yazılı bir açıklama yayınlayarak, 2012 yılından bu yana Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ders veren öğretim elemanları Dr. Melike Belkıs Aydın ve Dr. Barış Işık'ın fakülte ile ilişiklerinin kesildiğini açıkladı.

SON DERECE ÜZÜCÜ

İlişiklerin kesilmesine, Rektörlük tarafından akademisyenler hakkında açılan idari soruşturmaların gerekçe gösterildiğin açıklamada şöyle denildi: “Aydın ve Işık’ın bu soruşturmalardan haberleri bulunmamakta olup kendilerine sözü edilen soruşturmalara ilişkin hiçbir tebligat yapılmadığı gibi verdikleri bir savunma ve aldıkları bir disiplin cezası da bulunmamaktadır. Yıllardır hukukçu yetiştirmek için yoğun çaba harcayan, görevlerini özveri ile yerine getiren saygın bilim insanları olan bu iki akademisyenin haberleri dahi olmayan gizli soruşturmalar gerekçe gösterilerek görevlerine son verilmesinin, adı hukuk fakültesi olan bir kurumda yaşanması ise son derece üzücü ve endişe vericidir.

Ne yazık ki bir süredir üniversitelerde liyakat yerine başka kriterler aranmakta olup Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi de süreci bu şekilde yönetmektedir. Fakülteye kısa bir süre önce başka üniversitelerden gelen ve şubat ayında göreve başlayan idarecilerin atama biçimi hukuken son derece sorunludur.”

HUKUKİ DAYANAK YOK

“Fakültede bu aşamadan sonra sorunlar giderek artmaya başlamış, Dekan vekili tüm bölüm başkanlıklarını ve üç ana bilim dalı başkanlığını kendi uhdesinde toplamıştır. Gelinen aşamada, hukuki bir dayanağı bulunmaksızın iki akademisyenin fakülteden ilişiklerinin kesilmesine varan bir süreç söz konusudur.Hatta durum öylesine vahimdir ki fakültedeki Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Anabilim Dalı’ndaki tek akademisyen olan Dr. Melike Belkıs Aydın yerine, Hukuk Felsefesi derslerini vermek üzere Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yıldırım görevlendirilmiştir. Yetişmiş hukukçu bilim insanlarının hukuk fakültelerinden uzaklaştırılıp yerlerine ilahiyatçı alınması, hukuk eğitimin geldiği vahim noktayı göstermektedir ki, bu durum laik, bilimsel eğitim bakımından kesinlikle kabul edilemez.”

ENDİŞE VERİCİ DURUM

“Hukuk fakültelerinde eğitim konusunda yaşayacağımız sıkıntılar ülkedeki adalet ihtiyacımız ile yakinen ilgilidir. Barolar olarak, avukatlık mesleği ve yargının yaşadığı sorunların hukuk fakültelerindeki eğitimden bağımsız olmadığını düşünmekteyiz. Geleceğin avukatları, hakim ve savcılarını yetiştirecek olan Hukuk fakültelerindeki eğitimin niteliği, yargının her aşamasındaki hukukçuları da adalete ulaşmaya çalışan yurttaşları da ilgilendirmektedir. Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki endişe verici durum biz aşağıda imzası bulunan baroları kaygılandırmaktadır. Bu nedenlerle Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yaşanan hukuksuzluğa son verilmesi ve Dr. Melike Belkıs Aydın'ın ile Dr. Barış Işık'ın bir an önce görevlerine iade edilmeleri gerekmektedir. Konunun, hukuki ve idari sürecinin her aşamasında takipçisi olacağımızı da kamuoyuna saygıyla bildiririz.” Kubilay ELDEMİRCİ

 

 


Yorum Yap