Belediyeler arsa kıymetlendiriyor

Büyükşehir belediye meclisinde iki belediyenin mülkiyetindeki arsaları kıymetlendirmek için yaptığı tadilatlar dikkat çekerken, iki planlamaya da gerekçe ‘belediye yatırımları’ gösterildi. Aspendos Bulvarı’ndaki Festival Çarşısı’nın bir bölümünü içine alan Muratpaşa Belediyesi’nin mülkiyetindeki 28019 ada 1 parsel, belediye hizmet alanından ticaret alanına dönüştürüldü. Plan değişikliğinde plan notlarına ‘çarşı, çok katlı mağaza, alışveriş merkezi yapılamaz’ notu düşülse de eşdeğer kamu hizmet alanı yaratılmadığı dikkat çekti.

Belediyeler arsa kıymetlendiriyor

Belediyeler arsa kıymetlendiriyor

HİZMETTEN TİCARETE

Muratpaşa Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı olağanüstü meclis toplantısında biri mahkeme kararıyla iptal edilen, biri oy çokluğuyla kabul edilen plan tadilatının ardından Ekim ayında da mülkiyetindeki 4 bin 454 m2’lik belediye hizmet alanı olan parselin ticaret alanına dönüştürülmesini istedi. Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ekim ayı toplantısında gündemin 21. maddesindeki teklif, AKP ve MHP’nin ret oylarına karşın oy çokluğuyla geçti.

REKREASYONDAN TURiZME

Döşemealtı Belediyesi de aynı toplantıda Yağca Mahallesi’ndeki 19 hektar büyüklüğündeki 3 parselini rekreasyon alanından turizm alanına dönüştürdü. Söz konusu plan tadilatı AKP’nin ret oyuna karşın oy çokluğuyla kabul edildi. Yaklaşık 19 hektarlık alanın Kırkgöz Doğa Parkı, Hipodrom düşünülerek turizm alanına çevrildiği belirtilen planlama raporuna göre söz konusu alanda konaklama tesisleri, oyun alanları ve atlı spor tesisleri de yer alabilecek.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi, 5 yıllık dönemi kapsayan Antalya’nın Stratejik Planı’nı, oy birliğiyle kabul etti. Başkan Böcek, 2020-2024 yılları arasında 79 projeye toplam 19 milyar liralık yatırım öngördüklerini kaydetti.Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı devam toplantısında 22 madde görüşülerek karara bağlandı. Gündemin ikinci maddesinde Büyükşehir Belediyesi’nin 2020-2024 yılları arasında 5 yıllık dönemi kapsayan Stratejik Plan, Büyükşehir Belediyesi Encümeni tarafından incelenerek meclise sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi. Başkanı Böcek, tüm parti gruplarının oy birliğiyle kabulü sonrası yaptığı konuşmada meclis üyelerine teşekkür etti.

DAHA MUTLU BİR ANTALYA İÇİN

Böcek, 5393 Sayılı Kanun’un 41. Maddesi’ne göre yerel yönetimlerin göreve başladığı ilk 6 aylık süre içerisinde 5 yıllık hedefini belirlemesi gerektiğinin altını çizerek, planda vatandaşın mutlu, huzurlu yaşayabileceği güzel bir Antalya için tüm detaylarıyla hazırlandığını söyledi.Stratejik planda 5 yılda 79 proje ve 19 milyar lira yatırım öngördüklerini kaydeden Böcek, “İnşallah önümüzdeki süreçte hep birlikte bunu göreceğiz. Bu planları halkımızın ve sizlerin takdirine sunduk. Revize etmemiz gereken öneriniz ve proje olursa bunları da gerçekleştirmekten çekinmeyiz. Desteğiniz için meclis üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

CHP Grup sözcüsü Deniz Filiz, 79 adet projeyi stratejik planda değerlendirdiklerini hatırlatarak, “’Ben sen yok biz varız. Biz birlikte yaparız’ anlayışını stratejik planımıza yansıttık. Amacımız dünya cenneti Antalyamızın marka değerini yükseltip, gerçekten tanıtmak, kurallı, kimlikli bir şehir haline getirmek” diye konuştu. AKP Grup Sözcüsü Nafiz Tanır ve MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli, projelerin takipçisi olacaklarını söylerken DSP’li Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ve İYİ Parti Grup Sözcüsü Ertürk Yazar stratejik planın Antalya’ya hayırlı olmasını diledi.

HİZMETTEN TİCARETE

Meclisin 21. Maddesinde, Aspendos Bulvarı’ndaki Festival Çarşısı’nın bir bölümünü içine alan Muratpaşa Belediyesi’nin mülkiyetindeki 28019 ada 1 parselin belediye hizmet alanından ticaret alanına dönüştürülmesi görüşüldü. Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ekim ayı toplantısında gündemin 21. maddesindeki teklif, AKP ve MHP’nin ret oylarına karşın oy çokluğuyla geçti. Plan değişikliğinde plan notlarına ‘çarşı, çok katlı mağaza, alışveriş merkezi yapılamaz’ notu düşülse de eşdeğer kamu hizmet alanı yaratılmadığı dikkat çekti.

REKREASYONDAN TURiZME

Döşemealtı Belediyesi de aynı toplantıda Yağca Mahallesi’ndeki 19 hektar büyüklüğündeki 3 parselini rekreasyon alanından turizm alanına dönüştürdü. Söz konusu plan tadilatı, AKP’nin ret oyuna karşın oy çokluğuyla kabul edildi. Yaklaşık 19 hektarlık alanın Kırkgöz Doğa Parkı, Hipodrom düşünülerek turizm alanına çevrildiği belirtilen planlama raporuna göre söz konusu alanda konaklama tesisleri, oyun alanları ve atlı spor tesisleri de yer alabilecek. Kubilay ELDEMİRCİ

 

 

 

 


Yorum Yap