Gastronomi Turu Başladı

Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan, Alanya Belediyesi'nin Türkiye'de lisans hakkını alan ilk belediye olduğu Culinary Heritage Europe sisteminin 5 günlük Gastronomi Çalışma Turu'nun ilk ayağı Alanya'da başladı.

Gastronomi Turu Başladı

Gastronomi Turu Başladı

Mutfak Mirası Gastronomi Çalışma Turu kapsamında şehre gelen Culinary Heritage katılımcıları, açılış yemeğinin ardından teleferikle Alanya Kalesi'ne çıkarak eşsiz tarihi mekanları ziyaret etti. UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmesi için hazırlıklar yapılan Alanya Kalesi'ne hayran kalan misafirler, ardından Mutfak Mirası Evi'nde düzenlenen kokteyle katıldı.

İLK KEZ KAPILARINI AÇTI

Alanya Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan ve yöresel lezzetlerin tanıtılması amacıyla kullanılacak Mutfak Mirası Evi, ilk misafirlerini ağırladı. Culinary Heritage katılımcıları, restore edilen tarihi evin bahçesinde yöresel lezzetleri tatma fırsatı buldu.

Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından organize edilen Çalışma Turu'nda katılımcılara sergilenen Alanya'nın yöresel lezzetleri, Mutfak Mirası Evi'nde tanıtıldı. Alanya usulü limonata, S pasta, baklava, sütlü kabak, su böreği, avokadolu lezzetler ve zeytinyağlı yiyecekler misafirlerin beğenisine sunuldu.

SADECE DENİZ, KUM VE GÜNEŞ DEĞİL

Alanya'nın deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığını, şehrin yöresel lezzetleriyle misafirlerine geniş bir mutfak sunduğunu belirten Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, şöyle dedi: "Bu çalışma turu şehrimizin tanıtımına önemli katkı sağlayacak. Geniş mutfağımızla gastronomi dalında öne çıkmamız gerekliliği düşüncesiyle esasen 5 yıldır ulusal ve uluslararası alanda yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Bugün bulunduğumuz bu tarih kokan muhteşem evi de bu amaçla restore ettik. Türkiye'de lisans hakkını alan ilk belediyeyiz. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyor, lezzet dolu bu çalışmada herkese başarılar diliyorum."

14- 16 Ekim tarihlerinde 3 gün boyunca Alanya'da sürecek tur, Gaziantep'te devam edecek. DHA


Yorum Yap