Doğu’nun Paris’ine YATIRIM YAPIN

Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı için bir gurup iş insanı ile birlikte Diyarbakır’a giden ATSO Başkanı Davut Çetin, gördüklerinden çok etkilendiğini belirterek, bölgeye ‘yatırım’ çağrısında bulundu. Doğu’nun Paris’i olan Diyarbakır’a yatırım yapabileceğini kaydeden Çetin, “Diyarbakır’a otel de yapsan, tarım da yapsan iş yapar. Ayrıca buraya yapılacak olan yatırım kesinlikle risk değil” dedi.

Doğu’nun Paris’ine  YATIRIM YAPIN

Doğu’nun Paris’ine YATIRIM YAPIN

 

Doğu’nun Paris’ine

YATIRIM YAPIN

TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen, ‘Diyarbakır Gurme 2019 Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı’nda 45 ilin mutfağı, 172 stantta 5 gün boyunca tanıtıldı. Sektörün profesyonellerini bir araya getiren, ziyaretçilerin yöresel lezzetleri tatması da sağlanan fuarda; şef, gurme, akademisyen ve bloggerlar yer aldı. Fuara Antalya’dan Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Muhittin Böcek, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır ve çok sayıda iş insanı katıldı.

İZLENİMLERİMİZ OLUMLU

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Akdeniz GERÇEK’e gastronomi fuarını ve Diyarbakır ile birlikte bölgedeki diğer illere yapılabilecek yatırım imkanlarını değerlendirdi. Çetin, Diyarbakır’da genel anlamda çok güzel bir fuar gerçekleştiğini, gördüklerinden ve duyduklarından etkilendiklerini ve olumlu izlenimlerle geri döndüklerini belirterek şöyle konuştu:  “Diyarbakır’ın ciddi anlamda gidip yatırım yapılabilecek bir şehir olduğuna şahit olduk. Ülkenin batı kesiminde yaşayan insanların, iş insanlarının Güney Doğu algısını ne yazık ki çok iyi değil. Ama buraya gelince hiç te öyle söylendiği gibi bir durum olmadığını görüyorsunuz. Çünkü öyle bir şey yok. Antalya’dan ne güvenlik ne de yaşam olarak farkı var. Hatta sosyal hayat, bizden çok daha canlı.”

‘DOĞU’NUN PARİS’İ OLMUŞ

“Şehir merkezi daha hareketli, içeride dönen yerli bir ticaret var. Şehirleşme anlamında çok iyi. Yeni yapılan konutlar kentin çehresini ciddi anlamda değiştirmiş. Şehircilik ancak bu kadar güzel olabilir. Bu bölge çok iyi planlanmış ve çok iyi olmuş. Görünce hepimiz etkilendik. Ticaret anlamında da herkes gayet güzel ticaretini yapıyor. Eğer güney sınırımızdaki sınırdaki güvenlik sağlanırsa bölgenin ticareti ikiye hatta üçe katlanır. Diyarbakır söylendiği gibi ‘Doğunun Paris’i olmuş zaten.“

YATIRIM YAPILABİLİR

Antalyalı iş insanlarını Diyarbakır’a yatırım yapmaya da davet eden Davut Çetin, “Antalya’dan giden herkes gördüklerinden sonra bölgeye yatırım yapmaya sıcak bakıyor. Çünkü hükümet bölgeye yapılacak olan yatırımlara çok ciddi destek veriyor. Maalesef bizim iş insanlarımız algıdan dolayı biraz korkuyor. Halbuki korkacak bir şey yok. Herkes Antalya’ya nasıl yatırım yapıyorsa Diyarbakır’a da yatırım yapabilir. Otel yatırımı yapsan da iş yapar, tarım yatırımı yapsan da iş yapar. Çünkü onlar da Mersin limanını çok rahat iniyor. Sonuç olarak buraya yapılacak olan yatırım kesinlikle risk değildir” diye konuştu. Kubilay ELDEMİRCİ

 

 


Yorum Yap