Müzede 4'üncü yıl kutlaması

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) çatısı altında yer alan Antalya Kadın Müzesi'nin 4'üncü kuruluş yıl dönümü, Yanındayız Derneği Kurucu Başkanı Nur Ger'in 'Geçmişten günümüze toplumsal cinsiyet eşitliği' söyleşisiyle kutlandı.

Müzede 4'üncü yıl kutlaması

Müzede 4'üncü yıl kutlaması

ATAV'ın çatısı altında bulunan Antalya Kadın Müzesi'nin 4'üncü kuruluş yıldönümü, RixosDownTownHotel'de kutlandı. Yıldönümü kutlamalarına ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, Antalya Kadın Müzesi Danışma Kurulu Üyeleri Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, Şehir Plancıları Odası Antalya Şube Başkanı Ebru Manavoğlu, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Serap Kocaoğlu, Prof. Dr. Burcu Demirel, Elif Mir Mahmutoğlu, Sibel Atasoy Aksoy ve çok sayıda davetli katıldı. Söyleşi öncesi Antalya'nın meşhur 'Yelken tarhanası' ve 'Hibeş' ikram edildi.

TÜRKİYE'NİN İKİNCİ SANAL KADIN MÜZESİ

ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, Antalya Kadın Müzesi'nin bu sene 4'üncü kuruluş yıl dönümünü kutladıklarını söyledi. 2015 yılında kurulan Antalya Kadın Müzesi'nin, Antalya'nın ilk, Türkiye'nin ise ikinci sanal kadın müzesi olduğunu anlatan Ege, 4 sene içinde yapılan faaliyetler hakkında davetlilere bilgi verdi. Antalya'ya kazandırılan sanal müzeyle dijital çağa ayak uydurduklarını belirten Ege, “Yeniliklerle gelecek nesillere ilkleri başarmış olan kadınları anlatmayı misyon edindik. Yanındayız Derneği'ni duyduğumda şu şekilde etkilendim, biz kadınlar bizimle ilgili savaşları vermekte her zaman gönüllüyüz. Ama bir yere kadar geliyoruz, karar verme noktasında bir erkeğe duvar gibi çarpıyoruz. Bu noktada o erkek bu hareketin yanında değil, karşısındaysa tüm yaptıklarımız boşa gidiyor. 2 yıl sonra kuruluş yıl dönümümüzde derneğin kurucu başkanı Nur hanımla buluşma fırsatını yakaladık" diye konuştu.

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ

Gecede bir konuşma yapan Nur Ger, geçmişten günümüze toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında katılımcılara bilgi verdi. Günümüzde toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ekonomi, siyasi, eğitim, sağlık gibi birçok alanda karşılaştıklarını belirten Ger, Türkiye'de uzun yıllar ataerkil bir düzen olduğunu vurguladı. Ger, “İnsanlık tarihinde bugün bizim yaşadığımız her şeyin bizde toplandığını görebiliyoruz, ataerkil düzende çocuk doğduğu andan itibaren kadına 'Sen yerini bil, çocuklarının annesi ol', erkeğe 'Sen evine sahip çık, evine para getir' denildi. Doğal düzenin bu olduğunu, bunun için ne erkeklere ne de kadınlara kızmamamız gerektiğini düşünenlerdenim. Nesiller boyu bu böyle oldu, bunun dışındakiler karakoyun oldu. Sürünün dışına çıkan, toplum tarafından kabul edilmeyen oldu. Son 40-50 yıldır kadın hareketi, değişen teknoloji, değişen yaşam tarzı ile toplumsal cinsiyet eşitliğini savunur duruma geldik" diye konuştu.

Söyleşi sonunda Antalya Kadın Müzesi Danışma Kurulu Üyeleri, kuruluş yıl dönümüne verdikleri destekten dolayı, Otel Genel Müdürü Onur Özdiker'e Antalya silueti, Nur Ger'e ise plaket takdim etti.

DHA


Yorum Yap