Kadına şiddete karşı: ‘HAYATIN HER ALANINDA, HER NOKTASINDA MÜCADELE’

Antalyalı kadınlar, Muratpaşa Belediyesi’nce Alyazma Anıtı’nda düzenlenen 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinliğinde biraraya geldi. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; kadına yönelik şiddetin önlenebilmesi için hayatın her noktasında bilinç, sosyo psikolojik gelişim, eğitim, siyasi, sosyal mücadele gerektiğini söyledi.

Kadına şiddete karşı: ‘HAYATIN HER ALANINDA, HER NOKTASINDA MÜCADELE’

Kadına şiddete karşı: ‘HAYATIN HER ALANINDA, HER NOKTASINDA MÜCADELE’

Muratpaşa Belediyesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında, Alyazma Anıtı’nda Gör Duy Farket, Kadınlar Özgürdür başlığı ile özel program düzenledi. Muratpaşa Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre akşam saatlerinde yapılan ve Alyazma Anıtı’nın mumlarla aydınlatıldığı etkinliğe Başkan Ümit Uysal, eşi Ümran Uysal ile birlikte katıldı. Etkinliğe ayrıca Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi Sekreteri Avukat Banu Altunlu, Muratpaşa Belediye Meclisi’nin kadın üyeleri, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

CİNAYETE KURBAN GİDEN KADINLAR

Etkinlikte; ses sanatçısı Merve Akyıldız, Türkçe başta olmak üzere değişik dillerde cinayete kurban giden kadınlar için ağıt niteliğinde yazılan şarkıları seslendirdi. Muratpaşa Belediyesi personellerinden Özlem Önder ve Okan Çetin; Devlet  Opera ve Bale Keman sanatçısı Demet Emen’in müziğini yaptığı, Muratpaşa Belediyesi personellerinden Sevgi Bal’ın seslendirmesinde görev aldığı, cinayete kurban giden kadınların öykülerinden derlenen ve ‘kırsal bölgede kadın olmak, var olmak ile olmamak arasındaki kısacık yolun aslında ne kadar büyük insanlık acılarıyla dolu olduğunu gösteren öyküler’ şeklinde niteledikleri oyunu sahnelediler. Muratpaşa Belediyesi Kadın ve Aile hizmetleri Müdürlüğü stajeri Eda Altan ise kendi hazırladığı geleceğe mektubunu okudu. Altan, gelecekte kadına şiddetin, çocuk istismarının olmadığı bir dünyaya dair düşlerini anlattı.
BÜTÜN DÜNYADA SON BULMALI

Kadına şiddetin durması için Alyazma Anıtı’nda bir araya geldiklerini belirten Uysal; “Bu insanlık dışı duruma insanlık dışı uygulamaya son verebilmek için neler yapabiliriz? Neler yapıyoruz? Neler yapmalıyız? bunları konuşuyoruz. Bir gün umarım gelecek kuşaklar bunları konuşmak zorunda kalmazlar. Kadına şiddetin bütün dünyada son bulmasını temenni ediyorum. 25 Kasım’ın kadına şiddeti önlemeye dönük bir gün olmasını temenni ediyorum” dedi.

YAŞAM HAKKI LÜKS OLMAMALI

Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi Sekreteri Avukat Banu Altunlu ise temel hak ve özgürlüklerin her birey için vazgeçilemez nitelikte yaşam kaynağı olduğunun altını çizerek, ”Kadın haklarını yüceltmek sahip çıkmak takipçisi olmak her birimizin önceliğidir. Hak ve özgürlükler her birimiz için geçerlidir. Zaten bizim olan haklara sahip çıkmak için emek harcamak onur kırıcıdır. En temel insan hakkı olarak literatüre geçmiş olan yaşam hakkı biz kadınlar için lüks olmaktan çıkmalıdır. Kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlalidir ve suçtur. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği toplumun gelişimi ve huzuru önünde bir engeldir. Bilinmelidir ki kadın zayıf değil güçlüdür. Kadın hareketsiz kalan değil eyleme geçendir. Kadın kırılgan değil dirayetlidir. Kadın dağıtan değil toparlayandır. Tüketen değil üretendir. Akılsız değil zekidir. Kadın bozan değil yapandır. Biliyoruz ki biz değişirsek dünya değişecektir” diye konuştu. Haber Merkezi

 


Yorum Yap