ÇEKİN ELİNİZİ!

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü,son dönemde önlenemeyen kadın cinayetleri, tacizciyle evlendirme yasası ve İstanbul İl Sağlık Müdürünün sağlık personeline gönderdiği yazıda “edepli giyinin”talimatı vermesine sert çıktı. Güllü, “Artık kadınlara karşı işlenen suçların bitmesini istiyor ve ‘kadınların üzerindeki kirli ellerinizi çekin’ diyoruz” diye konuştu.

ÇEKİN ELİNİZİ!

ÇEKİN ELİNİZİ!

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, son dönemde artan kadın cinayetleri, meclis gündemine gelmesi beklenen tacizciyle evlendirme yasası ve İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’nun sağlık personeline gönderdiği yazıda “edepli giyinin” talimatı vermesiyle ilgili Akdeniz GERÇEK’e özel açıklamalarda bulundu.


SAĞLIK MÜDÜRÜ

HADDİNİ BİLSİN

Türkiye’nin laik bir ülke olduğunun altını çizen Güllü, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’nun “edepli giyinin” talimatıyla haddini aştığını iddia etti. Güllü, şöyle konuştu: “Öncelikle İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’na sesleniyorum. Haddini bilsin bu memlekette. Bu ülkede anayasa var. Anayasa’nın eşitlik ilkesi nedeniyle de hem kadın erkek eşitliği hem de yaşam haklarına müdahale etmeme hakkı var. İstanbul İl Sağlık Müdürü orada bir dursun önce. Bu süreç içindeki oradaki özellikle ‘adaba, edebe ve inanca’ kelimesi yanlıştır. Biz laik bir ülkede yaşıyoruz, bunu fark etmediyse bugün itibariyle öğrenmiş olsun.“

TACİZCİLERİ

KİMSE AKLAYAMAZ

Çocuk tacizcisine evlilik affı konusunun henüz meclise tasarı olarak gelmediğini hatırlatan Canan Güllü, “Konuşuluyor ama bir yargı paketinin içinde çıkmasının karşısındayız ve bizim bu konuyla ilgili görüşlerimiz çok nettir. Buradan yanlış olduğunu üzerine basarak bir kez daha tekrar etmekte fayda görüyorum. Bugün (dün) itibariyle 41’e yakın ilde sendikalar ve meslek örgütleri tepki gösterdi. Çünkü bu çok farklı ve hassas olduğumuz bir konudur. Tacizcileri Cumhurbaşkanlığı makamı da dahil olmak üzere kimse aklayamaz” diye konuştu.

KADIN CİNAYETLERİ

TÜRKİYE’NİN AYIBIDIR

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, kadın cinayetlerinin önüne geçilememesinin Türkiye’nin bir ayıbı olduğunu da kaydetti. Güllü şöyle dedi: “Kadın cinayetlerine her gün bir yenisi daha ekleniyor. Bunun bir türlü önüne geçilemiyor. Buradan kadınlara sesleniyorum lütfen haklarınızı ve ulaşabileceğiniz telefonları unutmayın. Çünkü onlar çok önemli. Bu süreç zorlu bir süreç ve insanlar kendi haklarını kendileri koruyacak. Mekanizmaları işletmek için ulaşabileceğiniz numaraları bulundurun. Artık kadınlara karşı işlenen suçların bitmesini istiyor ve ‘kadınların üzerindeki kirli ellerinizi çekin’ diyoruz.” Kubilay ELDEMİRCİ

 

 


Yorum Yap