Uysal’dan ‘encümen’ formülü

Muratpaşa’nın kamu kurum alanlarının özelleşmesinin önünü açan plan notu değişikliği Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde reddedilirken, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ‘Encümen’ formülünü buldu.

Uysal’dan ‘encümen’ formülü

Uysal’dan ‘encümen’ formülü

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 10 Ocak Cuma günü gerçekleştirilen Ocak ayı meclis toplantısında Muratpaşa Belediyesi’nin uygulama imar planı plan notlarında yapmak istediği kamu alanlarına ilişkin AKP, MHP ve İYİ Parti oylarıyla reddedildi. Konuya ilişkin Muratpaşa Belediyesi’nden yapılan açıklamada 14 Ocak Salı günü Muratpaşa Belediyesi Encümeni kanalıyla konuya ilişkin çözüm bulacakları kaydedildi.

2 MİLYAR 70 MİLYONLUK KAMULAŞTIRMA

İşte belediyenin açıklaması: “Böylece Muratpaşa’da 25 yıldır süre gelen ve ilçede spor ve sosyal tesis alanı, sağlık alanı, eğitim alanı, polis merkezi gibi vatandaşların özel mülkü olan alanlardan yapılan kamu ortaklık payı kesintileriyle oluşturulan noktalarla ilgili çözümün meclis süreci de rafa kaldırıldı.

Mecliste 3 siyasi partinin oy çokluğuyla alınan kararla,Muratpaşa Belediyesi başta olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı gibi kamu kurum ve kuruluşları, Muratpaşa’da 1 milyon 35 bin metrekare büyüklüğündeki yaklaşık 300 arsaya ait kamulaştırma yükümlüğüyle baş başa bırakıldı. Kamu kurum ve kuruluşlarının bu çözümsüzlük nedeniyle ödemekle karşı karşı olduğu kamulaştırma bedeli ise tam 2 milyar 70 milyon TL.”

ENCÜMEN ELE ALACAK

Meclis kararının ardından Muratpaşa Belediye Başkanı Uysal’ın hukukçular, şehir plancıları ve mimarlarla olağanüstü bir toplantı yaptığı kaydedilirken, “Toplantıda, mecliste yaratılan çözümsüzlüğün Muratpaşa Belediye Encümeni’nin alacağı bir kararla üstesinden gelinebileceği konusunda oy birliği oluştu. Muratpaşa Belediyesi, tüm kamu kurum kuruluşlarını büyük bir kamulaştırma yükünden kurtaracak ve vatandaşların kendi mülklerine sahip çıkarak kamuyla barışmasını sağlayacak düzenlemeyi Salı günü gerçekleştirilecek Belediye Encümeni’nde ele alacak.”   

Haber Merkezi

 


Yorum Yap