KAÇAK TÜTÜN esnafa zarar veriyor

Kaçak tütün satışının önlenmesi amacıyla büfe, bakkal ve bayii esnafına yönelik bilgilendirme toplantısında konuşan Philip Morris Kurumsal İlişkiler Müdürü Tamer Durmuş, “Denetimsiz ve sağlıksız koşullarda gerçekleştirilen yasadışı tütün ticareti hem çiftçilerimizin hem esnafımızın ekonomisine büyük zarar verirken devletimizin de ciddi oranda vergi kaybına yol açıyor” dedi.

KAÇAK TÜTÜN  esnafa zarar veriyor

KAÇAK TÜTÜN esnafa zarar veriyor

Tütün ürünlerindeki düz paket uygulaması ve olası problemlere karşı çözüm önerileri ile kaçak tütün satışının önlenmesi amacıyla büfe, bakkal ve bayii esnafına yönelik bilgilendirme toplantısı Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nde (AESOB) gerçekleştirildi. AESOB'ta düzenlenen toplantıya AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Philip Morris Kurumsal İlişkiler Müdürü Tamer Durmuş, Akdeniz Bölge Müdürü Muhammet Doğan, Antalya Saha Müdürü Can Keskin, eski milli hakem Ahmet Çakar, Antalya Bakkallar ve Bayiiler Odası Başkanı Atilla Koçak, Manavgat Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Abdullah Akca, Alanya Bakkallar ve Bayiiler Odası Başkanı VelittinYenialp, büfe, bakkal, bayii esnafı katıldı. Toplantıda, tütün ürünlerindeki düz paket uygulaması ve olası problemlere karşı çözüm önerileri, kaçak tütün satışının önlenmesi konuları ele alındı.

HAKSIZ REKABET

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, yaptığı açıklamada, "Büfe, bakkal, bayii esnafımız günümüzün haksız rekabet koşullarında kaçak sarma tütün ve makaron ticareti tehlikesi ile karşı karşıya. Bu kaçak faaliyetler hem devletin hem de esnafımızın gelirinden çalıyor. Yeni düzenleme ile sigara ve tütün mamulleri paketlerinde marka, ayırt edici ibare ve diğer zorunlu bilgilerin yazım şekli, rengi, konumu standart hale getirildi. Markanın logosu ve simgesi kaldırıldı. Tek tip ve tek renk olacak paketler üzerindeki resimli sağlık uyarı alanı da yüzde 65'ten yüzde 85'e çıkarıldı" dedi.Kaçak sigara ile mücadelede önemli başarılar elde edildiğini de vurgulayan Başkan Dere, "Fakat kaçak sarma tütün ve makaron ticareti hala yaygın bir şekilde satılıyor. Büfe, bakkal, bayii esnafımızın gelirinden ve devletin vergi kazancından çalan bu yasadışı ticaretin artık son bulması gerekiyor" dedi.

'ESNAFA ZARAR VERİYOR'

Eski milli hakem Ahmet Çakar tek tip sigara paketi uygulamasını futboldan örnekler vererek açıklayarak büfe, bakkal ve bayii esnafının sorularını cevaplandırdı. Philip Morris Kurumsal İlişkiler Müdürü Tamer Durmuş ve Antalya Saha Müdürü Can Keskin ise gerçekleştirdikleri sunumlarıyla, tütün ürünlerindeki düz paket uygulaması ve kaçak tütün satışının önlenmesine yönelik bilgiler aktardı.

VERGİ KAYBINA YOL AÇIYOR

Tamer Durmuş, kaçak tütün satışındaki vergi kaybına dikkat çekerek, “Denetimsiz ve sağlıksız koşullarda gerçekleştirilen yasadışı tütün ticareti hem çiftçilerimizin hem esnafımızın ekonomisine büyük zarar verirken devletimizin de ciddi oranda vergi kaybına yol açıyor. Kaçak tütün ve makaron ticareti ile ilgili cezalar 2017 yılında Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na eklenmişti. Ancak bu cezaların uygulaması 2 kere ertelenerek 2020 yılının Temmuz ayına bırakıldı. Cezaların hızlı ve caydırıcı bir şekilde yürürlüğe alınması esnafımızın kazancı açısından oldukça faydalı olacaktır" dedi.DHA

 


Yorum Yap