Aydın: Kumpası açıklayacağım

İYİ Parti’nin önceki dönem il Başkanı Ahmet Aydın, bir internet sitesinde kendisi hakkında yapılan haberle ilgili, “Hakkımda ortada bir mahkeme kararı dahi yokken olayla ilgili olarak büyük harflerle ‘cezalandırılmasına karar verildi’ şeklinde yanıltıcı ve art niyetli ifadelere yer verilmesi usul ve yasaya aykırıdır” dedi. Aydın, “Şahsıma yapılan kumpasları tüm belgeleri ile birlikte kamuoyuna açıklayacağımı ve adalet önünde de yasal haklarımı arayacağım” dedi.

Aydın: Kumpası açıklayacağım

Aydın: Kumpası açıklayacağım

İYİ Parti’nin önceki dönem il başkanı Ahmet Aydın, hakkında bir internet sitesinde yayınlanan haberle ilgili açıklama yaptı. Aydın, 16 Ocak tarihinde yayınlanan “Sanık Ahmet Aydın aday olamayacak!” başlıklı yazının gerçeği yansıtmadığını ve kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini iddia etti.

USUL VE YASAYA AYKIRI

Haber başlığında kullanılan “sanık” teriminin kullanılabilmesi için bir kişi hakkında ceza soruşturması sonrası iddianamenin kabul edilip ceza davasının açılması gerektiğini hatırlatan Aydın, “Hakkımda açılan bu hususta bir ceza davası mevcut değildir. Haberde yer verildiği gibi iddianame savcılık tarafından hazırlanmış olup henüz ceza mahkemesine gönderilmemiş ve ceza mahkemesi tarafından iddianame kabul edilmiş değildir. Ayrıca hakkımda ortada bir mahkeme kararı dahi yokken olayla ilgili olarak büyük harflerle ‘cezalandırılmasına karar verildi’ şeklinde yanıltıcı ve art niyetli ifadelere yer verilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Bu nedenle, hakkımda ‘sanık’ ifadesinin kullanılması hem etik olmamış hem de bir gazeteci olarak kullanılan terimin anlamının yeterince araştırılmadığını göstermektedir” dedi.

GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Bahse konu haberde, “Antalya 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek davada sanık Ahmet Aydın, TCK 53. maddesi gereğince kamusal hakları (seçme, seçilme, kamuda görev alma) ceza müddeti boyunca kullanma yoksunluğu cezasıyla hakim karşısına çıkacak” şeklinde bilgi olduğunu aktaran Aydın, bu açıklamanın da gerçeği yansıtmadığını savundu.

HUKUKİ DAYANAĞI YOK

Aydın, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Şöyle ki, Antalya 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılmış ve görülecek bir davanın bulunmamasının yanı sıra (TCK Mad. 53 gereği) verilecek ceza, ceza yargılaması sonunda kişi hakkında verilecek ceza ile verilen hak yoksunluklarını ifade eder. Yargılama sürecinde tedbiren verilen bir cezai yaptırım söz konusu olamayacağından yazıda yer alan bilginin hiçbir hukuki dayanağı bulunmamaktadır. Kaldı ki, işbu haber yazısı, ceza davası bile açılmayan hakkımda seçme ve seçilme haklarından yoksun olduğu gibi yanlış bilgilerle İYİ Parti’nin Antalya genelinde yapacağı kongreler öncesi hakkımda ve İYİ Parti’yi karalama politikası güdülerek doğru olmayan ve doğruluğu teyit edilmeden yayınlanmış bir yazıdır.”

KENDİNİ PARTİNİN ÜSTÜNDE GÖRÜYOR

“Şunu da belirtmek isterim ki; benim İl Başkanlığı yaptığım dönemde İl Divan Kurulu Üyesi olan Rıdvan Yıldız’ın şahsi avukatlığımı yaptığı zamanda elde ettiği şahsi davalarıma ait bilgilerimi gerçeğe aykırı şekilde sosyal medya üzerinden paylaşması nedeniyle kendisi hakkında yapmış olduğum şikayet neticesinde hakkımda asılsız iddialar ile mensubu olduğum İYİ Parti’nin parti defterlerini tutmamaktan savcılığa suç duyurusunda bulunmuştur. Daha önce İYİ Parti’ye kayyım atanması için mahkemeye başvuran Rıdvan Yıldız’ın kendini ve ekibini İYİ Parti’nin üstünde gördüğü ve partiyi şekillendirmeye çalıştığı aşikardır.”

KUMPASI AÇIKLAYACAĞIM

“Kaldı ki, şikayet konusu yaptığı olayların asıl sorumluları parti il sekreteri ile parti muhasibidir. Defterler tutulmamışsa ki, öyle bir şey yok. Varsa da Partimiz Tüzüğü ve Siyasi Partiler Kanunu gereği bunun sorumlusu şahsım değildir. Davanın açılıp açılmayacağı henüz belirli olmayıp, ilerleyen zamanda şahsıma yapılan kumpasları tüm belgeleri ile birlikte kamuoyuna açıklayacağımı ve adalet önünde de yasal haklarımı arayacağımı siz kıymetli İYİ Parti’ye gönül vermiş dava arkadaşlarıma, basınımıza ve tüm kamuoyuna saygıyla bildiririm.” Kubilay ELDEMİRCİ


yorum-resim

cengiz savaşeri18 Ocak 2020

'Kumpası açıklayacağım' başlıklı haberi okudum, demek ki, divanı ve yönetimi birkaç ay toplamayan il başkanı değil, il sekreteri ile muhasip üyeymiş. Meğer siyasette divanı ve yönetimi il başkanları yerine sekreterlerle muhasip üyeler toplarmış. Defterleri de onlar yazıp imzalarmış. Ben de yeni öğrendim. Yıllardır cahilliğimden utandım doğrusu.

Yorum Yap