Nöbetçi eczanelerde 'GECE' KUYRUĞU

Antalya'da, kış mevsiminin gelmesiyle soğuk algınlığı ve grip vakalarında artış yaşandı. Gündüz çalışan anne ve babalar, mesai saatlerinde çocuklarını götüremediği için iş çıkışında hastanelerin acil servisine gitmeyi tercih ederken, hastane yakınlarında bulunan nöbetçi eczanelerde ise uzun kuyruklar oluştu.

Nöbetçi eczanelerde  'GECE' KUYRUĞU

Nöbetçi eczanelerde 'GECE' KUYRUĞU

Yaklaşık 600'e yakın eczanenin bulunduğu Antalya'da, mesai saati sonrası çalışan 11 nöbetçi eczane yetersiz gelmeye başladı. Genellikle kış aylarında artan soğuk algınlığı ve grip vakalarındaki artış nedeniyle hastanelerin gece polikliniklerinde, acillerde ve nöbetçi eczanelerde yoğunluk oluştu. Son dönemdeki gribal enfeksiyon vakalarının artmasıyla çocuk hasta sayısında artış yaşandı. Çalışan anne ve babalar mesai saatleri içerisinde izin alıp çocuklarını hastanelere götüremediği için akşam saatlerinde hastanelere ve nöbetçi eczanelere gitmeyi tercih etmeye başladı. Nöbetçi eczanelerde ise sabah saatlerine kadar uzun kuyruklar oluştu.

GECELERİ YOĞUNLUK ARTTI
Nöbetçi eczanelerde uzun kuyrukların oluştuğunu anlatan Eczacı Berfu Kermen Aşçı (46), “Bu dönem bir salgın var. O yüzden de yoğunluğumuz arttı. İnsanlar gündüzleri çalıştığı için polikliniklere gidip sıra alamıyor. Genellikle rahat olduğu için akşam polikliniklerine veya acillere gitmeyi tercih ediyorlar. Bu dönemde özellikle çocuk hastalarımızın sayısında artış var. Anne ve babalar çalıştığı için çocuklarını akşam saatlerinde muayeneye götürüp, ilaç yazdırıyor" dedi.
'ÇALIŞTIĞIM İÇİN BEKLEDİM'
Gecenin geç saatlerinde nöbetçi eczaneye gelen Hüseyin Şanlı (40), oğlunun hastalanıp boğaz enfeksiyonu geçirdiğini anlattı. Atatürk Devlet Hastanesi acilinde oğlunun muayene olduğunu belirten Şanlı, “Sabah saatlerinde çalıştığım için akşamı beklemek zorunda kaldım. O yüzden acile gelip ilaçlarımızı yazdırdık. Hastanede biraz bekledik ama eczane daha kalabalık olduğu için çok bekledik" diye konuştu. DHA

 


Yorum Yap