Kaş’a Sualtı Sanat Parkı kurulacak

Kaş ilçesinde Likya- Kaş Sualtı Sanat Parkı kurulacak. Proje Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nda (BAKA) hibe alamaya hak kazandı.

Kaş’a Sualtı Sanat  Parkı kurulacak

Kaş’a Sualtı Sanat Parkı kurulacak

Kaş Kaymakamlığı, Kaş Belediyesi, BAKA, Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi ve Kaş Sualtı Derneği işbirliğinde kurulacak Likya- Kaş Sualtı Sanat Parkı projesinin BAKA'dan alacağı hibenin sözleşmesi, Kaymakam Bülent Karacan ve BAKA yetkilileri arasında Antalya'da imzalandı. Projenin toplam bedeli 1 milyon 600 bin lira olacak. Bir miktarı BAKA tarafından hibe olarak karşılanacak. Likya- Kaş Sualtı Sanat Parkı, Kaş Limanağzı'nda kurulacak. Projenin sanat danışmanlığını Patara Kazıları Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık ve sanatçı Tufan Dağıstanlı, koordinatörlüğünü ise Bicter Kaya yürütüyor.

RESİF ALANI OLACAK

Kaymakam Bülent Karacan, Kaş’ın dalış turizminde bir dünya ve Türkiye markası olduğunu belirterek, “38 aktif dalış noktası var. Bunların başında MÖ 1300 yılında battığı belirlenen Uluburun batığının replikası, 2. Dünya Savaşı'nda düşen İtalyan uçağı, 2009 yılında Türk Hava Kuvvetleri envanterinden çıkarılarak batırılan D- 47 kargo uçağı ve en son olarak Türk Kara Kuvvetleri envanterinden çıkarılarak geçen yıl batırılan bir tank yer alıyor. Kaş, Limanağzı mevkiinde kurulacak olan Likya- Kaş Sualtı Sanat Parkı ile Kaş'ın dalış turizmine çok önemli bir destinasyon kazandırıyoruz. Park aynı zamanda sualtı canlıları için yapay bir resif alanı olacak. Üç yıldır hazırlık çalışması yapılan sanat parkı, bu turizm sezonu öncesi yaşama geçirilecek. Likya'nın unutulmuş, kaybolmaya yüz tutmuş eserlerinin mitolojik bir konseptle heykelleri yapılacak. Heykeller sualtında sergilenecek. Park yaşama geçtiği zaman, Kaş'ın dalış turizmine olan ilgi artacak. Özellikle yabancı dalışçılar için dünyada örneği az olan bir destinasyon oluşacak" dedi. DHA

 


Yorum Yap