OSB’den eğitim hamlesi

Antalya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı'nca Antalya OSB'ye devredildi. Özel Antalya OSB Mesleki ve Teknik Koleji olarak önümüzdeki eğitim-öğretim yılında ilk öğrencilerini alacak okul, 10 milyon TL'lik yatırımla yenilenecek.

OSB’den eğitim hamlesi

OSB’den eğitim hamlesi

Antalya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) Başkanı Ali Bahar ve yönetim kurulu üyeleri, Antalya basınıyla sabah kahvaltısında bir araya geldi. Kahvaltı sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan OSB Başkanı Bahar,  Özel Antalya OSB Mesleki ve Teknik Koleji olarak önümüzdeki eğitim-öğretim yılında ilk öğrencilerini alacağını söyledi.

BİR HAYAL GERÇEKLEŞİYOR

Bahar, yönetimde 5 yılı doldurduklarını kaydederek , “Bizim bir hayalimiz vardı, meslek lisemizi devraldık. Bu epey uzunca zaman aldı, çok istememize ve her yıl bunun için çaba sarf etmemize rağmen gerçekleştirememiştik. Türkiye'de bir ilktir, Antalya OSB'de eğitim birimimizi kurduk. Yaklaşık 5 yıl içinde 200'ün üzerinde eğitim ve 9 bine yakın sertifika vermişiz. Biz bunun sayesinde sanayicinin cebinde 3 milyon lirasını bırakmışız ve yüzde 17 oranında işe giriş-çıkışta verimlilik sağlamışız" diye konuştu.

ÖZGÜVENLERİ YÜKSELECEK

Okulu 2020 yılında sıfır olarak devralacaklarını hatırlatan Bahar, “Binaların durumu ve birçok konusu iyi durumda değil. Ama Antalya OSB bir şeyi alıyorsa ve dokunuyorsa ona muhakkak altın dokunuşta bulunuyor demektir. Buradaki çocuklar, aynada kendine bakmaya imtina eden çocuklar. Burada 16 tane dal var ve atıl. 6 dala, 9 ana bilim dalına indiriyoruz ve tamamen çağın gereklerinde. Bu çocukların tamamına ilk dokunuşumuz, onlara matematik veya meslek öğretmek olmayacak. İlk dokunuşumuz onların özgüvenini yükseltmek olacak. Kendilerine inancını yükseltmek olacak. Rehberlik, psikiyatrlarla çocukların kendilerini aynada değerli görmelerini istiyoruz" dedi.

OSB İÇİNDE STAJ İMKANI

Okuldan çıkan öğrencilere ikinci sınıftan itibaren tüm OSB içinde staj imkanı sağlanacağını vurgulayan Bahar şöyle devam etti: “Bunu genç OSB'nin görevine veriyoruz. Gençlerimiz gençlerimizle ilgilenecek. Ardından bütün dallar modernleştiği gibi ileriye doğru bu çocuklarımızın adım atması için fabrikalarımızın içindeki sanayicilerimizin asgari ücretin daha üzerinde bir maaşla çocuklarımızı kabul etmelerini istiyoruz. İkinci sınıftan sonra tamamen fabrikaların içinde bu çocuklarımız eğitim alacak ve bütün atölyelerimizde çağa uygun modern altyapılar olduğu gibi makinelerimiz de bu çocukların emrinde olacak."

TÜM GENÇLER İNGİLİZCE BİLECEK

Mezun olan tüm gençlerin İngilizce bileceğinin de altını çizen Bahar sözlerini şöyle sürdürdü: “2020'de tamamen yenilenerek hizmete girecek kolejin hemen yanında bu yıl Teknopark'ın da tamamlanacak. Açıkçası yanında bulunan Bilim Üniversitesiyle birlikte bu alan adeta bir eğitim havzasına dönüşecek..1200 kapasiteli okula ilk yıl 300 öğrenci alımı yapılacak ve buradan mezun olan bütün çocuklar İngilizce bilecek.2020-2021 eğitim öğretim dönemi itibarıyla Antalya OSB tarafından teknik kolej statüsünde eğitim faaliyetlerine devam edecek okulda büyük dönüşüm yaşanacak. Mevcut derslik ve tüm atölyeler son teknoloji cihazlar ile donatılarak, öğrencilere günün ve geleceğin ihtiyaçlarına uygun mesleki eğitim verilecek.

EĞİTİM ÜCRETSİZ OLACAK

“320 kişilik yeni bir yemekhanenin inşa edileceği okula, uluslararası standartlara sahip kapalı spor salonu ile birlikte bir de halı saha yapılacak. Özel okul statüsünde eğitim verilecek okula ilk yıl 320 öğrenci kabul edilecek ve tüm öğrenciler ücretsiz eğitim görecek. Yemek, servis ve atölye kıyafetlerinin de ücretsiz sağlanacağı okulun dördüncü yılında toplam kapasitenin 1280 öğrenciye ulaşması hedefleniyor. Okul hakkında detaylı bilgi ve ön kayıt işlemi www.antalyaosbteknikkoleji.org adresi üzerinden yapılabilecek.” Kubilay ELDEMİRCİ

 

 

 

 

 

 

 


Yorum Yap