Çavdar uyardı

ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, MUH-SGK uygulamasının tamamen yürürlükten kaldırılması gerektiğini belirterek, “Eğer kaldırılamıyorsa da, pilot illerdeki uygulama devam etmelidir. Çünkü sistemin altyapısını düşündüğümüzde yaklaşık 2 milyon mükellefin sisteme girişinde çok ciddi sorunlar yaşanacağını düşünüyoruz” dedi.

Çavdar uyardı

Çavdar uyardı

Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMO) tarafından gerçekleştirilen MUH-SGK Uygulamaları konulu eğitim semineri, Konyaaltı Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezinde yapıldı.ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, yaptığı açılış konuşmasında, MUH-SGK uygulamasının 1 Mart 2020 tarihine ertelendiğini hatırlatarak, ”Keşke bu erteleme daha önce yapılsaydı da hepimiz iş planlamamızı ona göre yapsaydık” diyerek sitemde bulundu. Uygulamanın yapıldığı pilot illerde yaklaşık 30 bin beyannamenin verildiğini hatırlatan Çavdar, “Eğer erteleme olmasaydı sistemin altyapısı ve sonuçları bu ay içinde belli olacaktı. Meslektaşlar olarak talebimiz, bu uygulamanın tamamen yürürlükten kaldırılması, kaldırılamıyorsa da, pilot illerdeki uygulamanın devam etmesi yönündedir. Çünkü sistemin altyapısını düşündüğümüzde yaklaşık 2 milyon mükellefin sisteme girişinde çok ciddi sorunlar yaşanacağını düşünüyoruz” dedi.

“SORUNLARA YOL AÇAR” UYARISI

Çavdar, Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesinde yer alan prime esas kazanç ve süresi ile ilgili bir sorumluluğun özellikle Antalya gibi otellerin, pansiyonların ve tarımın çok olduğu bölgelerde çok ciddi sorunlara yol açacağı uyarısında da bulundu. Çavdar, otellerde sezon başladığında çok fazla işçi alımları olduğunu ve o işçilerin her birinin prime esas kazançlarının, çalışması gereken sürelerin ve asgari ücretten gösterilip daha yüksek maaş alan işçilerin meslek mensupları tarafından tespit edilemeyeceğini söyledi. Çavdar, bunların tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini dile getirerek, “Meslek mensupları olarak sorumluluktan kaçmadık ama tespit edilemeyecek konularda da sorumluluğun meslek mensuplarına yüklemenin yanlış olacağını düşünüyorum” dedi.

ORTAK KATKI İLE ATLATILIR

Antalya Vergi Dairesi Başkanı Metin Uzun da,günümüzde bütün iş ve işlemlerin elektronik ortama geçtiğini, yeni gelişmelerle birlikte yeni süreçler yaşandığını ve bu süreçlerin herkesin ortak katkılarıyla daha az sorunlarla atlatabileceğini kaydetti. SGK Antalya İl Başkanı Nejat Deniz ise ülkenin iki önemli kurumunun ortak yaptığı bir proje sonucunda bir arada olunduğunu, bu süreçte yaşanan zorlukların, meslek mensuplarının geri dönüşü ile düzeltilmeye çalışıldığını söyledi. Deniz, süreci en az sorunla atlatabilmek için bu tip seminerlerin faydasının olduğunu dile getirdi.Seminerin ardından Oda Başkanımız Emrullah Tayfun ÇAVDAR, seminerin yapılmasında ve sunumunda emeği geçen ve katkı sunanlara birer plaket takdim etti.Haber Merkezi


Yorum Yap