Eniştesi hayat verdi

Antalya'da, karaciğer nakli olması gerektiği söylenen Ali Aydoğan (49) için tüm ailesi seferber oldu. Aydoğan, eniştesi Veysel Akdemir'in (51) karaciğer dokusuyla yaşama tutundu.

Eniştesi hayat verdi

Eniştesi hayat verdi

Çiftçi Ali Aydoğan'a, 3 yıl önce HepatitB 'ye bağlı siroz hastalığı teşhisi koyuldu. İlerleyen süreçte Aydoğan'a, karaciğer nakli olması gerektiği söylendi. Bunun üzerine aile üyeleri, verici olmak istedi. Aydoğan'ın kız kardeşinin eşi kaynak ustası Veysel Akdemir'in, yapılan testler sonucu karaciğerinin bir bölümünü verebileceği saptandı. Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nde 13 Ocak'ta yapılan operasyonla Veysel Akdemir'den alınan karaciğer dokusu, Ali Aydoğan'a nakledildi.

YAŞAM KALİTEM BOZULDU

Ali Aydoğan, 3 yılönceHepatitB'yebağlısirozhastalığıteşhisikoyulduğunubelirterek, "Afyonkarahisar'daki doktorlarım, ilaç tedavisinin yeterli olmadığını belirterek, karaciğer nakli için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ni tavsiye etti. Son zamanlardayaşamkaliteminiyicebozulduğunugördüm.AkdenizÜniversitesiHastanesi'negelerektetkiklerimiyaptırdım. Karaciğer naklinin şart olduğunu ve nakil için de verici olması gerektiğini öğrendim.Tüm akrabalarım verici olmak için sıraya girdi. Bu davranışları beni çok mutlu etti" diye konuştu.

AİLE KARAR ALDI

Ailesinin kendisi için toplandığını dile getiren Aydoğan, "Aile karar aldı. Hepsinin gönüllü verici olması beni sevindirdi. Duygulandım, gözyaşlarımı tutamadım.Kız kardeşimin kocası Veysel Akdemir'in benimle tam uyumlu olduğu tespit edildi.13 Ocak'ta nakil oldum. Çok şükür iyiyim" dedi. Eşinin erkek kardeşinin karaciğer nakli olacağını duyunca seferber olduklarını anlatan Veysel Akdemir ise "Ailenin tamamı verici oldu. Tüm aile sırayla kan verip testlerin sonucunu bekledik. Benim testlerim Ali Aydoğan ile uyumlu çıktı. Hemen işlemler tamamlandı. Nakil için ameliyata girdik, ben ve Ali şimdi sağlıklıyız" diye konuştu. 

TÜRKİYE'NİN EN İYİSİYİZ

Ameliyatı gerçekleştiren ekibin başındaki Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Baş hekimi ve Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı da "Hastalarımızın sağlığı çok iyi. Böbrek naklinde olduğu kadar karaciğer naklinde de Türkiye'nin en iyi merkeziyiz. Nakil yaptığımız hastalarımız, çok deneyimli bir ekip tarafından takip ediliyor. Nakil kadar sonrası da önemli" dedi.DHA

 


Yorum Yap