Bir daha konuşmayacağım!

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Menderes Türel döneminde yapılan ihalesi iptal edilen Konyaaltı Sahil Projesi’nin yapımına dair iddialarda bulunurken,Türel cevap verdi. AKP İl Başkanlığı’nda açıklama yapan Türel, iddiaları yalanladı ve Böcek’i istifaya davet etti. Türel, “İftiralarınıza cevap vermek için halkımızın huzuruna gelmek beni üzüyor. Bu konuyu artık bugün burada kapatıyorum ve bir daha konuşmayacağım” dedi.

Bir daha konuşmayacağım!

Bir daha konuşmayacağım!

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin AKP’li eski Başkanı Menderes Türel, haftalardır kent gündeminden düşmeyen Konyaaltı Sahil Projesi ile ilgili iddialara düzenlediği basın toplantısıyla yanıt verdi. AKP İl Başkanlığı’nda düzenlenentoplantıya AKP Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, AKP Milletvekilleri Mustafa Köse ve Kemal Çelik, AKP MKYK üyesi Gökçen Özdoğan Enç, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin katıldı.

İHALEYİ SAVUNDU

Türel, yerel seçimlerden sonra ilk kez basın toplantısı düzenlediğini hatırlatarak, Konyaaltı’nda dünyanın en güzel sahil projesini gerçekleştirdiklerini iddia etti. Türel, “Şeffaf bir şekilde gerçekleştirdiğimiz ihaleyi karartmaya çalıştılar. İhaleye, Turizm İl Müdürlüğü’nün resmî yazısıyla da belgelenmiş olan sadece Antalya’da 14, Otelciler Federasyonu ve birliklerinin verilerine göre Türkiye’de 100’e yakın firma katıldı. İhalede 6 dosya katılım için dosya alarak hazırlık yaptı. İhale günü tek firmanın ihaleye katılmasını sanki hukuksuzmuş gibi gösterdiler. İhale mevzuatı böyledir. Biz mevzuat dışı hiçbir iş ve işlem yapmadık. Konyaaltı Belediye Başkanı iken Böcek de tek firmanın katıldığı ihaleleri onayladı. Sen yapınca oluyor da başkası yapınca olmuyor mu Bay Böcek?” dedi.

HANGİSİ KAMU ZARARI?

Konyaaltı sahil projesinin toplamda 1 milyon 100 bin metrekare olduğunu ifade eden Türel, “Şahsımakamu zararı iftirası ile saldırılıyor. Ancak bu alan içerisinde proje kapsamındaki kapalı mekan ticaret alanı sadece 8000 metrekare. Sayın Böcek’in yaptığı Konyaaltı Kent Meydanı’nda da yaklaşık 3 bin metrekarelik ticaret alanı var. Bugün itibarıyla Konyaaltı Belediyesi bu ticaret alanından, yılda sadece 100 Bin TL kar elde ediyor. Böcek’in ihale ettiği Konyaaltı Kent Meydanı’nda dükkan başı aylık ortalama kira ücreti sadece bu yıl rakamları ile 676 TL’ye geliyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Konyaaltı Sahili’ndeki belediye geliri bu sene itibarı ile 15 Milyon TL. 3 bin metrekareden alınan yıllık 100 bin lira mı kamu zararıdır, yoksa 8 bin metrekareden alınan 15 milyon mu? Ayrıca

Muhittin Böcek’in Konyaaltı Belediye başkanı iken yaptığı park ve bahçelerin temizlik, güvenlik ve bakım masraflarını hala Konyaaltı Belediyesi karşılıyor. Halkın kullanımına ücretsiz sunulan hizmetlerin temizlik, güvenlik, bakım masraflarını üzerine yükmüş gibi kabul edip bir de bu alanların masraflarını kamu zararı gibi göstermek bu alanlardan ücretsiz yararlanan vatandaşımıza karşı yapılan en büyük terbiyesizliktir” diyerek tepkisini dile getirdi.

BUNUN NERESİ KAMU ZARARI?

Türel, Konyaaltı ihalesinin müfettiş ve bilirkişi tarafından her yönüyle incelendiğini de ifade ederek şöyle konuştu: “Müfettiş, siyaset ile hiçbir ilişkisi olmayan ATSO’dan da kiralamalarla ilgili rayiç bedel tespit raporu talep etti ve bu rapor geçen hafta sonuçlandı. ATSO’nun gayrimenkul değerleme uzmanları bu kapsamda kiralanan ticari alanların çıplak arazi rayiç bedelinin 5.811.882 TL, üzerindeki ticari ünitelerle birlikte 8.717.481 TL olduğuna tespit etti. Bu rapor rayiç bedelinin altında kiralama yapmadığımızın ispatıdır. Yine Mili Emlak ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün uzmanlarının; Belediye tarafından kiralanan alanların üzerindeki ticari ünitelerle birlikte yaklaşık 6.5 milyon liralık değerlendirmesini nereye koyacaklar? İhale sonucunda 2018 rakamlarına göre 10 milyonu aşan bir bedelin Büyükşehir’in kasasına girdiğini gördüğümüzde bunun neresinde kamu zararıdır?”

ANTEPE ZARAR ETMEDİ

Türel, toplantıda Böcek’in yüksek fiyatlarla malzeme alındığına yönelik iddialarına da yanıt verdi. İhaleyi alan ANTEPE’nin belediye firması olduğunu kaydeden Türel, “İhalenin 2017 Ekimde yapıldı, 2017 Kasımda inşaata başlandı ve 2018 yaz sezonuna inşaat tamamlandı. Yani Belediye şirketi olan ANTEPE 2017 Bayındırlık poz fiyatlarına göre teklif vermiş ancak ödemelerin yüzde 91’i 2018’de yapılmış ve ANTEPE’ye hiçbir fiyat farkı ödenmemiştir. Bu işlerde toplam reel maliyete bakılmalı. Bazı kalemler karlı, bazı kalemler zararlı gözükebilir. İşin toplamında kamu zarara uğradı mı ona bakacaksın. Ayrıca inşaatta kullanılan C 25/30 beton, çelik hasır, diyabaz taş döşemesi, termowood ahşap güneş kırıcı yapımının en yüksek tutarlı iş kalemleridir. 2017 birim fiyatları ile ödeme yapıldığı için, fiyat farkı alamamasından dolayı ANTEPE’nin zararı sadece bu dört kalemden 4.3 milyon liradır. Elbette ki bu kayıplar öngörülerek bazı iş kalemlerinde de bu kayıpları telafi edecek bir fiyatlandırma yapılması zaruridir. Zira ANTEPE belediye şirketi olarak Sayıştay denetimine tabidir ve zararı halinde devletin ilgili kurumları hesap sorar. O yüzden ANTEPE bu projede zarar etmemiştir ama ciddi bir karı da olmamıştır. Bu detayları birazdan belgeleri ile paylaşacağım. Ve bu fiyatlandırma yöntemi herkesin bildiği bir gerçektir” şeklinde konuştu.

İDDİALARI YALANLADI

Türel, Konyaaltı Sahil Yaşam Parkı için alınan ürünlerin fahiş fiyatlara mal edildiğini iddialarına da yanıt verdi. Başkan Böcek’in 30 Bin TL’ye aldıklarını iddia ettiği oyun elemanının 8 Bin 997 TL’ye alındığınıkaydedenTürel, “Bay Böcek’in 12.272 TL’ye aldığımızı söylediği bankı 8.240 TL’ye,

34.839 TL’ye aldığımızı söylediği oyun elemanını 1.428 TL’ye, 15.835 TL’ye aldığımızı söylediği sokak aydınlatmasını 2.592 TL’ye, 1.050 TL’ye aldığımızı belirttiği dubayı 229 TL’ye, 80.240 TL’ye mal ettiğimizi söylediği arı heykelini 10 Bin TL’ye aldık” dedi.

SES KAYDI İMASI

Türel açıklamasının sonunda mecliste konuyla ilgili karar alınırken, “Yap, işlet, devret, kirala” diye ayrı ayrı gerekçelendirildiğine de vurgu yaparak, “Sahili kiralamak için ayrı bir meclis kararına gerek yoktu. Kiralama yetkisi, meclis kararında zaten vardı. Büyükşehir Belediyesi genel sekreterinin basına yansıyan ses kaydı var. Fesih kararının arkasında inşallah bu kayıt yoktur. Böyle bir durum ortaya çıkarsa, çok ayıplı bir durum olur” diye konuştu.

 Kubilay ELDEMİRCİ

 


Yorum Yap