İkinci kez doğdu!

Ukrayna’da yaşayan ressam Olena Yarmoliuk (49), karaciğerinde olduğu düşünülen tümörün alınması için ameliyata hazırlandı. Test sonuçlarını gönderdiği Memorial Antalya Hastanesi'nden, tümörün pankreasta olabileceği bilgisini alanYarmoliuk, tedavi için geldiği Antalya'da multidisipliner tedavi yaklaşımıyla sağlığına kavuştu.

İkinci kez doğdu!

İkinci kez doğdu!

Ukraynalı Olena Yarmoliuk, 2018 yılının Aralık ayında eşiyle birlikte check up yaptırmak için hastaneye başvurdu. Eşinin ısrarı ile genel kan tahlili ve ultrason yaptıran Yarmoliuk’a, karın bölgesinde bir tümör bulunduğu fakat tümörün hangi organdan tutulum yaptığının bilinmediği söylendi. Ukrayna’da, onkoloji merkezi de dahil olmak üzere 3 merkeze başvuran Yarmoliuk’un, karaciğerinde görülen metastaz primer olarak değerlendirilerek, ameliyat olması gerektiği söylendi.

ARKADAŞINI DİNLEDİ

Olena Yarmoliuk ameliyat olmaya karar verdikten sonra, daha önce Memorial Antalya Hastanesi Onkoloji Bölümü’nde tedavi edilerek sağlığına kavuşan bir arkadaşı ile görüştü. Arkadaşı zaman kaybetmeden Antalya’ya gitmesi gerektiğini söyledi. Ertesi gün Ukrayna’da ameliyata alınacak olan Yarmoliuk, sonuçlarını hemen Memorial Antalya Hastanesi’ne gönderdi. Prof. Dr. Mustafa Özdoğan tümörün pankreasta, karaciğerde görülen çoklu lezyonların da metastaz olduğunu ve bu durum da ameliyat edilemeyeceğini iletti. 4 kür lük bir tedavi ile pankreasta ki kitle ve metastazların minimuma indirilerek hasta ameliyat edilebilir hale ancak gelebilecekti.

SON ANDA VAZGEÇTİ

Olena Yarmoliuk, sonuçlarını, Türkiye’de lutesyum tedavisi önerdiklerini belirterek Almanya Münih’te bir kliniğe başvurdu. Başvurdukları klinik, Türkiye’de tedaviye devam etmesi gerektiğini ve doğru tedavi yaklaşımı olduğunu iletti. Ardından zaman kaybetmeden Antalya’ya gelen Yarmoliuk, çekilen PET sonrası Girişimsel Radyoloji Bölümü’nden Doç.Dr. AykutAktaş’ın aldığı biyopsi sonucunda pankreasından öroendokrin tümör olduğunu öğrendi. Ukrayna’da ameliyat olmaktan son anda vazgeçtiğini söyleyen Olena Yarmoliuk, “Buraya gelmeseydim Ukrayna’da ameliyat olduğum için şuan da yaşamıyor olacaktım. Bu yüzden Mustafa Hocama duyduğum minneti anlatamam" dedi.

MULTİDİSİPLİNER TEDAVİ

Olena Yarmoliuk’e, 'pankreas nöroendorin tümör' tanısı konduktan sonra uygulanan 4 seans lutesyum tedavisinin ardından çekilen PET sonuçlarında, metastazların çok küçüldüğü ve ameliyat edilebilir hale geldiği anlaşıldı. Doç. Dr. AykutAktaş, karaciğerin tam ortasında derinde kalan tümöre mikrodalga iğnesi ile girerek, tümörü yerin de girişimsel yöntemle yakılmasını sağladı. Yüzeyde kalan diğer tümörler için Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan devreye girdi. Nöroendokrin tümörlerin son zamanlar da daha sık görüldüğünü belirten Prof. Dr. Gürkan, “Hastamızın en büyük şansı  son anda bize ulaşması oldu. Cerrahi operasyondan önce yapılan tüm tedaviler hastamızı cerrahiye hazırladı. Onkoloji ve Girişimsel Radyoloji tedavisinin ardından kalan tümörleri de tamamen temizleyerek hastamızın sağlığına kavuşmasını sağladık" diye ekledi.DHA 


Yorum Yap